České děti nejsou žádní peciválové, 4 z 5 tráví denně volný čas venku
Výsledky průzkumu agentury NMS Market Research ukazují, že i přes nesporný vliv moderních technologií tráví české děti nejvíce volného času venku. Ty mladší si často venku hrají a jsou s nejbližší rodinou, starší pak spíše se svými kamarády.
„Trávení mimoškolního času je do značné míry otázkou životních priorit rodičů. Tím je dán i poměr mezi konzumní zábavou a aktivitami, které zvyšují potenciál dítěte,“ uvádí PhDr. Jeroným Klimeš, Ph.D., odborník na rodinnou psychologii.
42 % dětí pravidleně navštěvuje zájmové kroužky
Děti jsou společenští tvorové a mnohem raději se s ostatními dětmi potkají přímo, nejen virtuálně prostřednictvím elektronických zařízení. Každý den vyrazí ven 4 z 5 dětí ve věku 6-18 let a v průměru tak tráví 2 a půl hodiny svého volného času. Potenciál dítěte rozvíjejí také zájmové kroužky a učení. Z výsledků průzkumu vyplývá, že zájmovým kroužkům se věnuje 42 % českých dětí, nejčastěji na prvním stupni základní školy a ve větší míře dívky. Polovina českých dětí každý týden navštěvuje sportovní tréninky. Zájem o kroužky a sporty ovšem u dětí s přibývajícím věkem postupně klesá. Výjimku tvoří pouze kroužky hudební, které mají v oblibě jak žáci základní školy, tak i středoškoláci.
Televize, videohry, nebo sociální sítě?
Mezi moderní technologie, které ovlivňují trávení volného času českých dětí, patří televize, jejímž sledováním tráví každý den necelé dvě hodiny 77 % dětí na prvním stupni. Středoškoláci ji sledují méně často. Naopak více času tráví na sociálních sítích, kde je shodně 77 % z nich téměř dvě a půl hodiny denně a aktivnější jsou v tomto ohledu dívky.
Chlapci významně častěji hrají videohry, denně se takto baví 67 % z nich. Výsledky průzkumu uvádí, že u videoher tráví děti mnohem více času než před třemi lety. Na prvním stupni se hraní videoher častěji věnuje dokonce 47 % dětí, naopak postupně klesá zájem o hraní si s hračkami.