Odborník radí
„Při výběru vybavení pro pobyt v přírodě (stanu, spacího pytle, batohu) si promyslete, v jakých podmínkách, jak často a jakým způsobem jej budete používat. Vzpomeňte si na vaše předchozí zkušenosti a promítněte je do výběru. Myslete na svoje pohodlí, nebudete kempovat jen v pěkném počasí. Zvažte hmotnosti a rozměry sbalených produktů, především pokud cestujete s batohem na zádech. Na trhu je nepřeberné množství vybavení od mnoha výrobců, ale žádné vybavení nepokryje celou škálu eventuálních celoročních aktivit. Vybírejte ty výrobce, které znáte, na trhu mají svou historii a jsou dobře dosažitelní,“ doporučuje Jaroslav Skalka.Většina lidí se při koupi stanu dívá jen na parametry materiálu, rozměry stanu a cenu. Ale to zdaleka není vše. Stan může být vybaven i spousty technických detailů, stabilizačních prvků. Jednoznačně platí, že čím více stanů vyrobíte, tím nižší výrobní cenu dostanete. A z toho plyne doporučení - pokud chcete dobrý stan, vybírejte především u velkých výrobců stanů, kde budete mít za stejné peníze mnohem lépe vybavený stan. Určitě nestačí vybírat jen podle reklamního letáčku nebo rozměrů na internetu, stan se musí vyzkoušet.
Desatero pro výběr stanu
1. HMOTNOSTDopředu si rozmyslete, jak bude stan transportován z místa na místo. Pokud jej budete nosti na zádech v batohu, rozhoduje každý gram. Ne nadarmo se říká: Gram x kilometr = kilogram. Pokud to půjde, doporučujeme stan před koupí převážit. Na hmotnost naopak není třeba hledět u rodinných stanů, které stejně povezete autem. Nízká hmotnost v tomto případě značí málo dimenzované tyče, které nebudou odolné ve větru.
2. DÉLKA STANU A PROSTOR
Je dobré vědět, zda se do vybraného stanu opravdu vejdete. Určitě nestačí vybírat jen podle reklamního letáčku nebo rozměrů na internetu, stan se musí vyzkoušet. Hlavně u kopulovitých stanů se stěna ložnice rychle svažuje, dlouhému člověku tak ložnice mnohdy plandá těsně u nosu. Než stan koupíte, vyzkoušejte si, zda se do něho vejdete! Jste-li naopak krátcí, můžete si koupit delší stan a bagáž dát za hlavu, či do nohou. Nemusíte pak kupovat stan s velkou předsíňkou!
3. BARVA TROPIKA
Doporučujeme vybírat světlé barvy tropika, aby bylo možné ve stanu číst za dne bez nutnosti svítit čelovkou. Nejčastější prodávanou barvou v Čechách je tmavozelená. Lidé nechtějí být vidět. Je to ale nutné? V tmavém stanu je večer brzo velká tma a při čtení a hraní karet je třeba používat lampičku, či baterku. Zvažte to! Ložnice naopak mají být spíše tmavé, aby vás ráno nebudilo světlo.
4. KONSTRUKCE
Je dobré vědět, že se mi stan nezboží při poryvu větru či v bouřce. Ocelové tyče jsou jistota. Duralová konstrukce je lehčí a pevnější, než laminátová. Případné poškození se snáz opravuje. Platí také, že čím více tyčí a jejich křížení, tím je stan pevnější a odolnější, ale zase těžší.
5. VĚTRÁNÍ
V každém stanu se na tropiku kondenzuje voda! Tomu se nelze zcela vyhnout. Dbejte tedy na kvalitní větrací otvory v co největší výšce stanu. Pokud jsou navíc vybaveny uzavíracím mechanismem přístupným za deště z vnitřku stanu, ušetříte sadu oblečení, která vám jinak promokne, pokud byste museli lézt větráky uzavírat zvenčí!
6. KOTVÍCÍ ŠŇŮRY
Pokud jsou nenápadné, tak vás sice nikdo nenajde, ale může se stát, že o stan rovnou zakopne a vás vyleká. Pokud budou šňůry reflexní barvy a navíc s povrchem odrážejícím světlo baterky, tak se vám to nestane. Zvažte, jak moc chcete být skryti.
7. VSTUPNÉ PŘEDSÍŇ
Když prší, je dost nepříjemné třeba vylézt ze stanu nebo uvařit. V takové situaci při každém otevření tropika může napršet do vnitřního stanu, nebo dokonce do spacáku. Doporučujeme prověřit dostatečné přetažení předsíněk nad samotný vnitřní stan.
8. PODLÁŽKA
Materiály používané na podlážky zabraňují pronikání spodní vlhkosti do stanu. Málokdo si však uvědomuje, jak velkou roli hraje podlážka proti průniku vlhkosti padající z nebe. Šikmo cákající voda může proniknout pod tropiko, a pokud není dostatečně zvednutá podlážka, dochází k navlhnutí vnitřního stanu. Doporučujeme volit podlážku s cca 20 cm zvednutím.
9. ORGANIZÉR VNITŘNÍHO PROTOSTORU
Je vhodné mít kam odložit hodinky, nůž, …, mít kam pověsit čelovku, kde usušit vlhké oblečení. Doporučujeme před koupní prohlédnout vnitřní prostor, zda vyhovuje všem požadavkům a vše je dostatečně bytelné.
10. BAVLNĚNÉ STANY
V bavlněném stanu je lepší klima, než ve stanu z umělých materiálů. Bohužel je celkově těžší a náročnější na péči
Největší středoevropská Výstava stanů a vybavení do přírody se koná od 31. května do 10. srpna 2014 v pražských Letňanech. Na Výstavě stanů a vybavení do přírody najdete různé vybavení od stanů, spacáků, kempingového nábytku, karimatek, outdoorového oblečení a obuvi, dětské i cyklistické zboží, batohy, cestovní tašky a další doplňky.