Velký roční horoskop na rok 2025Velký roční horoskop na rok 2025 Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Jarní prázdniny 2025 – termínyJarní prázdniny 2025 – termíny
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 20.01. 2025
Dnes má svátek Ilona
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

10 tipů, jak zvládnout hygienu při menstruaci

4. 11. 2019 | Péče o tělo
-Komerční sdělení-

Na 28. květen připadá Den menstruační hygieny, který mimo jiné poukazuje na důležitost dodržování určitých hygienických zásad v období ženské periody. Nejen, že si tak ženy zajistí komfort a pocit větší čistoty, ale vyhnou se i nepříjemným zdravotním komplikacím.

Menstruace provází ženy od období dospívání až po menopauzu a tvoří nedílnou součást jejich života. Přesto je ženská perioda mnohde na světě stále stigmatizována a tabuizována. V těchto oblastech se často mlčí i o zásadách správné hygieny během menstruace, což s sebou pro ženy nese riziko nepříjemných komplikací v podobě vaginálních infekcí, zánětů močového měchýře nebo i smrtelně nebezpečného syndromu toxického šoku. Na důležitost osvěty ohledně menstruace i s ní spojených hygienických zásad upozorňuje také Den menstruační hygieny (Menstrual Hygiene Day), který připadá na 28. května. Která základní pravidla ohledně hygieny je v období ženské periody nutné dodržovat?

1) Menstruační potřeby vybírejte podle svých preferencí


Sarapis MensisModerní doba nabízí celou širokou škálu různých menstruačních potřeb: klasické jednorázové vložky či jejich opakovaně použitelné ekologické verze, tampony, houbičky, kalíšky… To vše v různých provedeních a různých značek. Ženy by ovšem při výběru neměly hledět na to, co je zrovna „trendy“, ale vždy volit podle svých vlastních preferencí a s ohledem na vlastní komfort. Vhodné je rovněž držet se jedné osvědčené značky a příliš typ produktu nestřídat.

2) Pomůcky pravidelně měňte za čisté


Obecné pravidlo zní, že vložku by si žena měla měnit každých zhruba čtyři až šest hodin, tampon pak každé dvě hodiny, a to i v případě, že krvácení není příliš silné. „V otázce výměny menstruačních potřeb není rozumné hledět na nějakou úsporu. Po daných intervalech prostě vložku či tampon vyměňte, i když se na pohled zdají čisté. Z pochvy se do nich dostávají mikroorganismy, které se poté ve vlhkém a teplém prostředí rychle množí a mohou způsobit infekci močových cest, vaginální infekce nebo vyrážky,“ upozorňuje gynekolog a sexuolog Pavel Turčan. U tamponů je pravidelná výměna obzvláště důležitá kvůli riziku takzvaného syndromu toxického šoku, smrtelně nebezpečnému stavu způsobenému průnikem bakterií do krevního oběhu.

3) Pravidelně se myjte a nepoužívejte mýdlo


Tak jako by měla být během periody samozřejmostí pravidelná výměna menstruačních potřeb, měla by být samozřejmostí i důkladná hygiena intimních partií. Menstruační krev se často zachycuje na stydkých pyscích či v kožních záhybech kolem poševního otvoru, a je proto nutné tyto partie pravidelně omývat. Ideálně by si ženy měly intimní partie omýt vždy, když si menstruační potřeby mění. Při mytí by však oblast vulvy, a zejména pochva neměla přijít do styku s mýdlem, neboť to může narušit křehkou rovnováhu vnitřního poševního prostředí.

4) Myjte se správným způsobem


Při mytí či otírání intimních partií mnoho žen chybuje v tom, že si tato místa omývá směrem od řitního otvoru k pochvě. Tímto způsobem si však do pochvy či k ústí močové trubice mohou zanést bakterie z konečníku, které následně mohou zapříčinit nepříjemné infekce. Proto je vždy zapotřebí omývat se směrem opačným.

5) Udržujte oblast kolem pochvy suchou


Po každém mytí intimních partií je obzvláště důležité tuto oblast řádně vysušit, jinak se zde bude dařit mykózám a bakteriím. Hrozí rovněž nepříjemné zapaření a vyrážky. K udržení sucha kolem intimních partií lze využít třeba i antiseptický pudr.


6) Pozor na podráždění kůže


Tento bod se týká především žen, které používají vložky. Při dlouhodobém nošení mohou některé typy vložek, zejména ty méně prodyšné a s tužšími křidélky způsobit podráždění kůže v oblasti třísel a na stehnech. Proto je důležitý výběr vložky co do její velikosti i použitých materiálů.

7) Vložky ani tampony nesplachujte a před vyhozením je zabalte


Z použitých vložek a tamponů se mohou šířit infekce a rovněž nepříjemný zápach, proto je s nimi nutné řádně nakládat. Před vyhozením do odpadu je proto vhodné je zabalit. V žádném případě vložky ani tampony nesplachujte do toalety, ucpala by se. Po manipulaci s použitými menstruačními potřebami si též vždy dobře umyjte ruce.

8) Nezapomínejte na sterilizaci menstruačního kalíšku


V posledních letech si řada žen oblíbila používání menstruačního kalíšku jakožto ekologické a opakovaně použitelné alternativy tamponu. Při jeho užívání je však třeba dbát na jeho důkladné čištění. Nedoporučuje se spoléhat jen na umytí kalíšku v teplé vodě. Před každým použitím by se kalíšek měl sterilizovat, což lze provádět vyvařením v horké vodě, použitím dezinfekčního gelu, případně i sterilizátoru na kojenecké láhve.

9) Nepoužívejte více menstruačních potřeb zaráz


Ženy, které během menstruace trápí silné krvácení, někdy používají více menstruačních potřeb najednou, kupříkladu dvě vložky zaráz nebo kombinaci tamponu a vložky. To ale není příliš vhodné, jednak kvůli pohodlí a jednak kvůli tomu, že to svádí měnit menstruační pomůcky méně pravidelně.

10) Spodní prádlo si měňte každý den a nenoste upnuté kalhoty


Kromě pravidelné výměny menstruačních pomůcek je důležité každý den měnit i spodní prádlo. Z celodenního nošení vlhká či propocená látka je totiž ideálním inkubátorem pro různé mikroorganismy. Během periody by rovněž ženy měly zvolit pohodlný a volnější oděv a vyhýbat se zejména upnutým kalhotám či punčochám, čímž zamezí nadměrnému pocení svých intimních partií.

Sarapis MensisProžijte periodu v pohodlí a pohodě


Dodržování uvedených hygienických zásad napomůže k tomu, aby ženy prožily období své periody v pohodlí a bez nepříjemností spojených s vyrážkami či infekcemi způsobenými nesprávnou hygienou. K pohodové menstruaci přispívá též úprava jídelníčku. „Ženy by se ideálně měly vyhnout potravinám, které způsobují nadýmání. Proti menstruačním bolestem břicha, ale i bolestem hlavy či svalů, pomůže zvýšený přísun vitamínu B, ať už v potravě nebo v doplňcích stravy,“ radí lékař. Při menstruaci je vhodný například přípravek Sarapis Mensis obsahující mateří kašičku, sóju či extrakty z brusinky. Mateří kašička obsahuje mimo jiné vitamíny skupiny B, navíc napomáhá vyrovnat hladiny hormonů a obsahuje kyselinu nukleovou, jež podporuje regeneraci buněk. Úlevu od bolesti přináší také pití bylinkových čajů, většinou ze směsi třezalky, měsíčku, řebříčku či skořice. Menstruační bolest zahání i lehká fyzická aktivita, ženy se tedy ani v období menstruace nemusejí bát cvičit.


Více informací o doplňcích stravy se včelími produkty na www.vegall.cz



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku 10 tipů, jak zvládnout hygienu při menstruaci:

10 tipů, jak zvládnout hygienu při menstruaci
10 tipů, jak zvládnout hygienu při menstruaci
10 tipů, jak zvládnout hygienu při menstruaci
10 tipů, jak zvládnout hygienu při menstruaci
 



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Na puzzlík klikni pravým tlačítkem myšky a otevři v novém okně.
Obrázek uživatelky
profil
A mě nejde otevřít nápověda takže špatná odpověď Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
třetíSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
opět nejde otevřít¨

takže končím
Obrázek uživatelky
profil
již po druhé mi padly šperky, ale nejdou rozklidnout
no smůla Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles