Ojedinělá výstava „Prokletí zlata - 1000 let zlata Inků“, věnovaná dávné kultuře kdysi mocných jihoamerických národů, se otevře 1. listopadu 2008 v prostorách Nejvyššího purkrabství Pražského hradu. Fascinující, až 1000 let staré zlaté předměty, poutavý popis jejich použití, atraktivní instalace exponátů ve speciálních světelných vitrínách a vylíčení napínavé historie kruté honby španělských dobyvatelů za zlatem představují jedinečnou příležitost k seznámení se s indiánskými kulturami And.
Z důvodu velkého zájmu návštěvníků bude výstava „Prokletí zlata - 1000 let zlata Inků“ prodloužena až do 31. října 2009.
Dosud jen výjimečně vystavované exponáty z Muzea zlata
v peruánské Limě se v České republice představí poprvé. Jedinečný
soubor pohárů, mís, šperků, podmanivé masky a další zlaté artefakty ohromují
uměleckou fantazií a potvrzují kulturní bohatství dávných Inků.
V potemnělých prostorách se návštěvníkům nabídne pohled na vladařské koruny, štíty, poháry, šperky a obřadní nože. Působivá je i čtyřmetrová replika slavného obelisku zvaného El Lanzón a předměty ilustrující děsivé šamanské obřady, pohřební kulty i běžný život Inků a dalších andských národů.
Objekty, texty, videoklipy a další detaily instalace přiblíží historii národů pod Andami, jejich porobení španělskými conquistadory i osud „prokletého zlata“, které jeho lačným uchvatitelům nakonec slibované štěstí nepřineslo. Atraktivně pojatou výstavu Prokletí zlata - 1000 let zlata Inků, představující peruánský národní poklad, doplňuje i prostorové promítání laserovou 3D technologií, fotografie a poutavé doprovodné texty.
Výstavu Prokletí zlata - 1000 let zlata Inků bylo zatím možné navštívit jen v Německu, kde se stala návštěvnickým hitem: za legendou o „prokletém zlatě“ i tajuplnými předměty se v Lipsku, Berlíně a Hamburku vypravilo víc než 150 000 lidí.
Výstavu „Prokletí zlata - 1000 let Zlata Inků" chce otevřít manželka prezidenta republiky Livia Klausová, osobní záštitu akci udělil velvyslanec peruánské republiky Alberto Salas Barahona, primátor hl. m. Prahy Pavel Bém, ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg a ministr kultury Václav Jehlička.
Vystavené předměty jsou zcela různého druhu: vedle šperků a ozdob s mytologickými výjevy se zde nacházejí předměty denní potřeby a hudební nástroje, jež patří ke kulturnímu dědictví Peru. Tyto jedinečné exponáty představují pouze zlomek původně existujícícho zlatého pokladu Inků. Španělští dobyvatelé největší část pokladu od 16. století roztavovali a vyváželi mimo zemi, druhou část obyvatelé země před dobyvateli schovali.
Více na informací na webových stránkách www.zlatoinku.cz.
Chytrá Žena.cz