Děti na batohu nejvíc zaujme barevnost a celkový design, ovšem podstatným měřítkem, které musí „ohlídat“ právě rodiče, je jeho správné ergonomické řešení, které je důležité pro zdravý vývoj dětské páteře. Důležitá je i hmotnost batohu, který by po naplnění neměl přesáhnout 10 % hmotnosti dítěte. Na základě jejích doporučení jsme sestavili seznam nejdůležitějších hledisek, na která je třeba se při výběru dětského batohu zaměřit.
11 pravidel správného výběru
Nízká hmotnost – u batohů pro malé školáky by se měla pohybovat do 1,3 kg.Vyztužení zádové části – batoh by měl mít polstrovaná a přitom prodyšná záda. Polstrování odvádí vlhkost a pot od těla, zároveň chrání i před tlakem a námahou.
Nastavitelný zádový systém – popruhy s nastavitelnou délkou umožní přizpůsobit batoh výšce školáka. Musí být dostatečně široké a z příjemného materiálu.
Bederní a prsní pás – je ideální, pokud má batoh oba pásy, protože pak dobře drží na zádech a nesjíždí ramenní popruhy.
Bezpečnostní prvky – čím víc, tím lépe. Výhodou jsou signální barvy, reflexní materiály, kontrastní lemování, svíticí odrazky.
Snadná údržba – batoh by měl být zhotoven z odolných a funkčních materiálů, které se dají snadno ošetřovat (zbytky zmrzliny či banánu pak stačí otřít vlhkým hadříkem).
Odolné dno – pokud je batoh vybavený pryžovými nožkami, šetří se tím jeho dno.
Pevné držadlo – i když slouží jen ke krátkodobému přenášení batohu, musí být pevné a z
materiálu, který nebude v ruce klouzat.
Praktické háčky a klipy – u všech batohů jsou výhodou háčky pro přichycení konců popruhů, klipy pro uchycení lahve, mobilu…
Odolné zipy – masivní zipy s kovovými jezdci vydrží víc než umělohmotné.
Poutko – aby se batoh neválel pod lavicí, nesmí chybět dostatečně široké a pevné poutko.
Zdroj: Ski a Bike Centrum Radotín