(Premiéra)
Oldřich Vlach se věnoval herectví od dětství, nejdříve ochotnicky. Ještě za studií na DAMU začal hrát v divadle Na zábradlí, kde pak vydržel celých pětadvacet let. Proslul zde v řadě inscenací Jana Grossmanna a Evalda Schorma, hrál hlavní a významné role v představeních Král Ubu, Proces nebo Macbeth.
Z divadla na Zábradlí pak přešel do divadla Na Vinohradech, kde působil úctyhodných devětadvacet let. Ve filmu se ve výraznější roli objevil ve slavné komedii Na samotě u lesa. K drobným komediálním rolím se pak dostával častěji.
Objevoval se v menších, ale výrazných rolích jako např. zootechnik Jaromír ve filmu Vesničko má středisková. Od 80. let se Oldřich Vlach také prosadil v dabingu.
Třináctou komnatou herce a dabéra Oldřicha Vlacha je ukončení divadelní kariéry kvůli dlouhodobým a prohlubujícím se problémům se zády. Bolesti a následky operace přinutily herce Oldřicha Vlacha nedobrovolně – ze zdravotních důvodů – skončit ve Vinohradském divadle a odejít do hereckého důchodu.
Problémy s páteří má Oldřich Vlach už od roku 1998. Nejdřív mu lékaři diagnostikovali rakovinu a dávali mu pár týdnů života. Později se ukázalo, že jde o zánět. S krční páteří trpěl jako zvíře. Má zúžený míšní kanálek, bolest mu vystřelovala do nohou a nemohl se – ani dosud se zcela bez omezení nemůže – normálně pohybovat.
Kvůli bolestem musel kdysi zrušit některá představení. Podstoupil několik operací zad. V roce 1998 se podrobil zásadní operaci, při níž mu lékaři vzali kus kosti z pánve a pomocí této kosti a titanových částí nahradili některé obratle.
Zažil utrpení a nesnesitelné bolesti, kvůli nimž přestal věřit, že dojde ke zlepšení, a loučil se se životem. Za záchranu vděčí nejen lékařům, ale i manželce Janě.
V následujících letech se mu ale bolesti vrátily, a tak musel napnout všechny své síly, aby spolupracoval při rehabilitaci v Kladrubech a jak sám říká, nezůstal manželce na krku. Dnes si užívá zaslouženého odpočinku, na jevištní hraní už jen vzpomíná.