Posledním státním svátkem v tomto roce je 17. listopad. V tento den si naše republika připomíná hned dvě významné historické události.
Na podzim roku 1939, dne 28. října proběhly v Praze protinacistické demonstrace a nepokoje. Demonstrace byly potlačeny. Zraněn byl student medicíny, Jan Opletal, který následkům o několik dní později podlehl. Jeho pohřbu se zúčastnilo na tisíce studentů. Poslední rozloučení přerostlo v protinacistickou demonstraci. Následovalo zavření všech českých univerzit a kolejí říšským protektorem a transport studentů do koncentračního tábora Sachsenhausen. 17. listopadu 1939 bylo devět studentů (Josef Adamec, Jan Černý, Marek Frauwirth, Jaroslav Klíma, Bedřich Koula, Josef Matoušek, František Skorkovský, Václav Šaffránek a Jan Weinert) popraveno. O dva roky později byl v Londýně tento den vyhlášen Mezinárodním dnem studentstva.
Padesát let na to se opět studenti vydali do ulic,
připomenout si smrt Jana Opletala a dalších studentů. Studentská demonstrace
přerostla v protest proti komunistickému režimu a zahájila Sametovou
revoluci.
V České republice je tedy 17. listopad připomínkou hned několika zlomových okamžiků dějin. Pro většinu čtenářů je to pak především připomínka pádu komunismu.
Tento den nejčastěji oslavují studenti vysokých škol. Vzhledem k tomu, že v tomto roce vyšel svátek na sobotu, část připomínkových akcí Dne studenstva proběhla již během tohoto týdne.
V sobotu 17.11.2012 proběhla také pietní akce, kterou pořádá národní reprezentace studentek studentů vysokých škol.
ChytráŽena.cz