Snaha opět zajistit světový mír a přátelské vztahy vedla v minulém století ke vzniku Charty Organizace spojených národů (OSN). V San Francisku ji 26. června 1945 podepsali představitelé 51 států. Oficiálně Charta OSN nabyla platnosti 24. října 1945. Tento den si připomínáme v kalendáři jako Den OSN.
Co si v tento den připomenout? Nejlépe sáhnout přímo po Chartě: (citace)
CHARTA ORGANIZACE SPOJENÝCH NÁRODŮ
MY, LID SPOJENÝCH NÁRODŮ, JSOUCE ODHODLÁNI
• uchránit budoucí pokolení metly války, která dvakrát za našeho života přinesla lidstvu nevýslovné strasti,
• prohlásit znovu svou víru v základní lidská práva, v důstojnost a hodnotu lidské osobnosti, v rovná práva mužů i žen a národů velkých i malých,
• vytvořit poměry, za nichž mohou být zachovány spravedlnost a úcta k závazkům plynoucím ze smluv a jiných pramenů mezinárodního práva,
• podporovat sociální pokrok a
zlepšovat životní úroveň ve větší svobodě,
A K TOMU CÍLI
• pěstovat snášenlivost a navzájem žíti v míru jako dobří sousedé,
• sjednotit své síly k udržení mezinárodního míru a bezpečnosti,
•
přijmout zásady a zavést metody zajišťující, aby ozbrojené síly nebylo
užíváno jinak než ve společném zájmu, a používat
mezinárodního ústrojí k podpoře hospodářského a sociálního povznesení všech národů,
ROZHODLI JSME SE SDRUŽIT SVÉ ÚSILÍ, ABYCHOM TĚCHTO CÍLŮ DOSÁHLI.
Proto se naše vlády prostřednictvím svých zástupců, kteří se shromáždili v městě San Franciscu a předložili své plné moci, jež byly shledány v dobré a náležité formě, dohodly na této Chartě Spojených národů a zřizují tímto mezinárodní organizaci zvanou Spojené národy. (konec citace)
Členem Organizace spojených národů je aktuálně 192 států celého světa. Posledním státem, který rozšířil řady, byl v roce 2011 Jižní Súdán. Československo bylo jedním ze zakládajících členů. Se zánikem České a Slovenské federativní republiky (31.12.1992) nástupnické státy Česká republika a Slovenská republika žádaly o členství znovu. Oba státy byly přijaty za členy OSN 19. ledna 1993.
Organizační struktura OSN je tvořena Valným shromážděním, Radou bezpečnosti, Sekretariátem OSN, Generálním tajemníkem, Poručenskou radou, Ekonomickou a sociální radou a Mezinárodním soudním dvorem. Činnost OSN je zaměřena na bezpečnost, ekonomický a sociální rozvoj, lidská práva, humanitární pomoc a mezinárodní právo.
Ačkoli se mi nepodařilo nalézt
žádnou oficiální akci, která by si připomínala 24. října a Den OSN, můžeme tento významný
mezinárodní svátek oslavit alespoň oprášením informací o Organizaci spojených
národů, které je náš stát členem.
ChytráŽena.cz