-Komerční sdělení-
Když jsme byli děti nebo teenageři, život byl jednoduchý. Neměli jsme žádné starosti ani závazky. Kapesné či peníze z brigády jsme si schovávali v hotovosti na bezpečném místě, nebo je rovnou utratili za cokoliv, co se nám zrovna líbilo.
S přibývajícím věkem se ale začínají kupit také starosti. Přijde práce, vlastní bydlení, rodina a najednou toho v životě potřebujete mnohem více než jen kasičku s úspory – hledáme zázemí a jistoty.
Přirozeně tak začínáme využívat různé finanční produkty, které nám usnadňují život nebo slouží jako záchranná brzda v případě, že věci nejdou podle plánu. Často si je vyřídíme z nutnosti a pak je neustále obnovujeme přesto, že už se podmínky na trhu změnily.
Než si povíme, v případě jakých produktů ztrácíme peníze nejčastěji, povíme vám, jak najít cestu ven. Základem dosažení výhodných podmínek je pečlivé porovnávání, se kterým vám pomůže projekt Hyperfinance.cz.
Umožňuje komfortní a hlavně nezávazné srovnání dostupných finančních služeb a produktů. Můžete si tak snadno zjistit, jaké ceny a podmínky jsou v současnosti aktuální, a podle toho se rozhodnout, zda by pro vás změna poskytovatele či produktu byla výhodná či nikoliv.
Teď už ale k věci – u kterých produktů lidé nejčastěji přeplácejí?
1. Běžný osobní účet
Většina lidí si sjednává první účet už v poměrně mladém věku, často však přichází také spolu s hypotékou nebo jinou formou úvěru. Málokomu se chce banku měnit, to však může být zásadní chyba.
Pokud už je váš účet starší než pět nebo deset let, je velmi pravděpodobné, že pravidelně platíte za služby, které jsou dnes běžně zdarma. Mluvíme například o poplatcích za vedení účtu, výběr z bankomatu vlastní či cizí banky, za provedení plateb a další běžné úkony.
Nabízené účty se vyplatí každých pár let porovnat a zajistit si lepší podmínky. Nemusíte ani nutně měnit banku – své portfolio čas od času aktualizují, aby nalákaly nové klienty, a tak máte šanci platit méně i bez žádné větší změny.
Jen si dejte pozor na to, aby za službami zdarma nebyl nějaký háček. Abyste získali určité podmínky, musíte často sami nějaké splnit, jinak zaplatíte úplně stejně, ne-li více než dříve.
2. Životní pojištění
Tento typ pojištění patří mezi ošemetné produkty. Velká spousta Čechů je nevyužívá a ti, kteří ano, často ani nevědí, na jaké události jejich pojistka vlastně platí.
Nevědomost se však může stát jejich kamenem úrazu. Platit si životní pojištění je jedna věc, ale pokud máte v pojistném zahrnuté události, které jsou nepravděpodobné, ale naopak ty pravděpodobnější si nepředplácíte, můžete být v případě problémů nemile překvapeni.
Až tedy budete mít chvilku, zkuste si udělat revizi vaší smlouvy, případně se poraďte s nějakým specialistou, který vám pojistku pomůže sestavit tak, abyste neplatili za služby, které nevyužijete.
3. Úvěrové produkty
Plno lidí utrácí také plno peněz za půjčky, ať už je řeč o hypotékách, nákupu zboží na splátky nebo třeba úvěru na auto.
Všechny úvěrové produkty mají společné dvě věci – úroky a poplatky.
Jejich výše se může lišit, ale přicházejí s každou půjčkou. Pokud jich navíc máte na kontě hned několik, tyto výdaje se nastřádají a z vašeho měsíčního rozpočtu odkrojí pořádný kus.
V takovém případě se vyplatí zvážit konsolidaci půjček, kde je za vás jedna společnost splatí, a sice tak, že vám poskytne jeden hromadný úvěr. To pro vás znamená jednotnou splátku a často i méně poplatků a nižší úrok.
Vše se však odvíjí od konkrétních podmínek uvedených ve smlouvách uzavřených s vašimi poskytovateli. Často na své klienty z předčasné splacení úvěru uvalují další poplatky a je tedy nutné dobře spočítat, zda se vám takové řešení vyplatí.