-Komerční sdělení-
Hypotéka není jen o úrokové sazbě, s jejím vyřízením je spjato také mnoho poplatků. I přestože se banky snaží nesmyslné poplatky eliminovat, s některými náklady navíc je stále zapotřebí počítat. Jaké to jsou?
Poplatek za poplatek, ani poplatek za pozdrav u hypoték nehledejte, přesto se o poplatky související se sjednáním úvěru na bydlení zajímejte. Poplatky mohou úvěr výrazně navýšit, proto je vhodné o nich vědět a dobře si spočítat hypotéku ještě před konečným rozhodnutím.
1. Poplatek za posouzení žádosti o úvěr
Ne každý žadatel hypotéku získá, důležité je důkladně posoudit žádost o úvěr. Své posouzení si klient také řádně zaplatí. Poplatek za posouzení žádosti o úvěr se řadí mezi ty dražší poplatky. V bankách je někdy určován procentem, jindy zas fixní částkou, nejčastěji se poplatek pohybuje v rozmezí od 2 500 Kč až do 5 000 Kč.
Poplatek musí uhradit každý žadatel, i ten, který je vyhodnocen jako nevhodný. V případě zamítnutí nemá spotřebitel nárok na navrácení peněz zpět. Některé banky ale nabízí zdarma předběžné posouzení žádosti o úvěr, které vám napoví, zda máte šanci na sjednání hypotéky či nikoliv.
2. Poplatek za vedení úvěrového účtu
V rámci splácení hypotéky máte sjednán úvěrový účet, jehož vedení si zaplatíte. Úvěrový účet je nezbytnou součástí každé půjčky, proto se mu nevyhnete v žádné bance. Poplatek za vedení úvěrového účtu je v řádech stokorun, avšak nejedná se o jednorázový náklad, pravidelným výdajem pro vás bude každý měsíc po celou dobu splácení.
Občas banky jako benefit nabízí k hypotéce vedení úvěrového účtu zdarma. Pokud už platíte za vedení úvěru, pak je možné banku zažádat o zrušení poplatku. Některým klientům se písemná žádost a řešení přes finančního arbitra ČR vyplatilo a hypotéka se jim tak ročně o pár tisíc korun zlevnila.
3. Poplatek za odhad ceny nemovitosti
Opět v řádech tisíců a opět jednorázovým poplatkem je ten za odhad ceny nemovitosti. V případě bytu zaplatíte o nějakou tu tisícovku méně, než u rodinného domu. Poplatek za odhad ceny nemovitosti se pohybuje v rozmezí od 2 000 Kč až do 5 000 Kč. I v tomto případě se lze setkat s bankou, která poplatek klientovi neúčtuje.
Odhad ceny nemovitosti je nezbytnou součástí vyřízení hypotéky. Je zapotřebí zjistit technický stav a jiné vlastnosti nemovitosti, která je nabízena jako zástava. Pro klienta je ve většině případů lepší vybrat si svého znalce, to ale ne vždy banky umožňují.
4. Poplatek za čerpání hypotéky
Posledním nezbytným poplatkem, kterému se ve většině bank nevyhnete, je poplatek za čerpání hypotéky na základě návrhu na vklad zástavního práva. Hypotéku nelze čerpat dříve, než je do katastru nemovitostí vložen návrh na vklad zástavního práva banky.
V reálu bankám stačí předložit návrh na vklad a klientům ihned umožňují čerpat úvěr. Poplatek za čerpání hypotéky je v řádech tisíců, a to zhruba od 1 000 Kč do 2 000 Kč.