Pamatujete ještě na horké loňské léto a sucho, které nás sužovalo? Pokud ne, podívejte se na svůj trávník, možná ještě teď na něm naleznete stopy odkazující k náročné loňské sezóně. A co víc, meteorologové se shodují, že obdobná sucha nás čekají i letos. Připravte na ně váš trávník tím, že ho teď přestanete rozmazlovat.
Ministerstvo životního prostředí loňské léto poměrně hojně vybízelo veřejnost k částečnému ba dokonce úplnému omezení sečení trávy. Toto jednoduché opatření mělo zmírnit dopady klimatických změn a pomoci půdě vyrovnat se s dlouhým suchem. Ostatně, horké a suché léto trápilo loni i v předchozí sezóně velkou část Evropy a dle odborníků to vypadá, že si na tento jev budeme muset do budoucna zvyknout. Dle prognóz meteorologů nás obdobná situace čeká i letos. Rozhodně ale nepanikařte, naopak, naučte se několik základních kroků, které vám k zelenému a vyživenému trávníku dopomohou i v suchém období. Ocení to nejen vaše oko, ale především rostliny a okolní příroda.
Krok č.1: Zapomeňte na přehnanou starost
Čím víc budete váš trávník hýčkat a opečovávat, tím hůř se bude pak vyrovnávat s extrémním počasím. Zapomeňte tedy na pravidelné zalévání. V rámci boje o vláhu pustí rostliny své kořeny hlouběji do půdy, což ocení ve chvíli, kdy budou vrchní půdní části vyprahlé od sluníčka. Rostlina i její kořeny budu odolnější.
Krok č.2: Sledujte teploměr i předpověď počasí
Trávník zalévejte nepravidelně a více. A nezapomeňte, čím méně trávu sečete, tím je potřeba méně vláhy. Vyplatí se také sledovat předpovědi počasí a aktuální teplotu. Trávník je dobré sekat jen dokud venkovní teplota nepřesáhne 26°C. Ideální je proto ráno nebo večer. Dobré je sledovat i meteorologickou předpověď a sekat před deštěm. Stébla trávy se totiž po řezu rychleji zahojí, pokud se jim po sečení dostane vláhy. Čím ale sucho trvá déle, tím by intenzita seče měla být nižší. V extrémně dlouhotrvajícím suchu totiž tráva přestává růst.
Krok č.3: Nabruste stroje
Tak či tak, během letního období je třeba trávník alespoň občas posekat. Určitě je dobré sekat jej na délku od 5 cm výš. Aby trávník po seči rychle regeneroval, je důležité mít dobře seřízenou sekačku s nabroušenými noži. V opačném případě totiž sekačka trávu neřeže, ale trhá a stébla pak zůstávají na koncích roztřepená. Dobrou volbou, která vám navíc v letních parnech velmi ušetří práci, je robotická sekačka. Pro jarní sezónu, kdy by se tráva měla sekat na délku zhruba 4 cm.
Krok č.4: Poslouchejte
Pokud bude léto, stejně jako v loňském roce, opět velmi suché, dá se očekávat, že ministerstvo životního prostředí i odborníci budou apelovat na veřejnost, aby bylo sekání trávy omezeno. Tato opatření byste měli poslouchat. Nakrátko posečená tráva obnaží půdu, která tak bude rychleji vysychat. Omezení sekání trávy půdu a rostliny před extrémními a dlouhými suchy sice nezachrání, ale alespoň trochu pomůže, zvlášť ve vyprahlých městech.