Vítají nás, když jdeme domů, ale jsou i naší vizitkou, když u nich čekají návštěvy, než jim otevřeme. Řeč je o domovních dveří, které se každodenním používáním opotřebovávají. A proto bychom jim měli věnovat pravidelnou péči a údržbu, a nečekat do chvíle, kdy se něco rozbije. Víte, jak se ke vchodovým dveřím, které jsou jedním z nejzkoušenějších ochranných prvků domácnosti (ne)chovat?
Vchodové dveře dostávají každý den pořádně zabrat. V létě do nich pere sluníčko, v zimě se do nich opírá mráz a ani v propršených dnech a podzimních plískanicích to nemají vůbec jednoduché. Ačkoli se to na první pohled nemusí zdát, jsou vstupní dveře poměrně složitým mechanismem, který potřebuje minimálně jednou do roka údržbu. Ta sice není nijak náročná, ale pokud chceme, aby nám dveře dlouho a dobře sloužily, rozhodně bychom ji neměli opomíjet.
1. Vyhněte se agresivním čistidlům
K pravidelné péči o dveře rozhodně patří jejích omývání. Pokud jsou dveře zaprášené či špinavé od bláta, což na podzim bývá docela běžné, sáhněte po mýdlové či jarové vodě (prostředky s neutrálním pH) a dveře jí lehce omyjte. Ani při silnějším znečištění (polití dveří barvou, postříkání izolační pěnou) nepoužívejte chemická čistidla či abrazivní prostředky s jemnými částicemi, které by mohli dveře poškrábat. Vždy používejte jemný hadřík. Drátěnky a hrubé kartáče nechte na jiné příležitosti. Pokud si nevíte rady, neváhejte kontaktovat odborníky, kteří vám s postupem poradí tak, abyste materiál dveří neponičili.
2. S vodou to nepřehánějte
Celoplošně omývejte vždy i dveře se skleněnými výplněmi, i když třeba sklo není zrovna špinavé. Chcete-li se vyvarovat zaschlým mapám nebo kapičkám vody, opět používejte jen lehce navlhčený jemný hadřík.
3. Pečujte o panty a kliky
Dveře ale nejsou jen deska, která vyplňuje futra. Při pravidelné péči by se nemělo zapomínat ani na všechny jejich komponenty – kliky, madla, klepadla či dveřní závěsy (panty). I zde platí pravidlo nepoužívat žádné abrazivní přípravky a hrubé kartáče. Doplňky dveří bývají často z měkkých kovů jako je ocel či mosaz, a pro ty se prodávají i speciální čistidla. Když už budete u leštění kliky, zkontrolujte rovnou, zda na ní není uvolněny šroubek – tzv. červ, to se totiž mnohdy stává. Pokud ano, zkuste ho dotáhnout, případně rovnou vyměnit. Pozor ale když ho budete kupovat, musíte zvolit správnou délku.
Dveřní závěsy jsou kategorií sami pro sebe. Kromě toho, že vám mohou dveře vrzat kvůli nepromazaným pantům, mohou se i špatně dovírat či drhnout. U vchodových dveří je ideální panty promazat silikonovým olejem a případně je i seřídit. Pokud si na vyvážení dveří sami netroufáte, není nic jednoduššího než si pozvat odborníka.
4. Těsní dobře?
Aby bylo těsnění co nejdéle v dobré kondici, tedy pružné a celistvé, potřebuje stejně jako ostatní kovové komponenty dveří pravidelně promazávat.
5. Pozor na průvan
Znáte to, v létě často necháváme všude otevřená okna i dveře, aby nám to doma hezky profukovalo a lépe se v parnech dýchalo. Proudící vzduch je často velmi osvěžující, ale když se najednou ozve rána, nevěstí to nikdy nic dobrého. Mnoho z nás tak používá zarážky do dveří, abychom jejich nechtěnému zavření průvanem zabránili. Pozor ale, jak to děláte. Je nutné dveře pečlivě zajistit a nedávat jen tak někam nějaký předmět, protože prudký pohyb dveří a náhlé zastavení o nějakou zábranu někde na zemi může způsobit torzi ve dveřním křídle a následné prasknutí prosklených částí, v extrémním případě i poškození celého dveřního křídla.
TIP na závěr: Ozdoby na dveře pověste, ale…
Zdroj, foto: VP trend