Jednou z důležitých věcí, kterou je nutné si před nákupem ohlídat, je vstup do stanu. Pokud je vchod příliš úzký nebo nízký, může zvláště vysokým nebo hůře pohyblivým lidem stanování dost znepříjemnit. Proto radím – pokud to jde, nechte si stany rozdělat a vyzkoušejte je. Snadno tak v praxi zjistíte, zdali je pro vás stan dostatečně vysoký a jestli má rozumně
vyřešené vstupy a předsíně.
Puťák, nebo kemp?
Ideální je, pokud vám prodavač umožní, abyste si sami vyzkoušeli stan složit a rozložit. Hned budete vědět, jak je to obtížné – zdali to zvládnete sami, nebo bude nutné zapojit celou rodinu. Jestliže si stan pořizujete hlavně pro putování přírodou, kdy lze očekávat, že ho budete dennodenně večer stavět a ráno zase skládat, určitě si připlaťte za model s duralovými tyčemi, které lépe odolávají častému ohýbání a povolování. Pokud se však chystáte zakotvit v kempu, kde stan bude stát třeba týden na jednom místě, bez obav zvolte laminátové nebo durawrapové pruty – poslouží vám perfektně.
Jděte do tunelu!
O tom, zda se budete ve stanu cítit pohodlně, do velké míry rozhoduje tvar jeho konstrukce. Mezi nejprodávanější patří kopule, které dobře odolávají větru, jednoduše se staví a dají se přenášet i postavené. Ovšem velké výhody nabízejí i tunelové stany, které nejlépe využívají vnitřní prostor, jsou prostornější a rychle a jednoduše se staví. Je zvláštní, že právě u nás je odlišná situace oproti ostatním západoevropským trhům, kde tunely u zákazníků jasně vedou.
U nás se zatím více prodávají kopule. Důvodem je nejspíš fakt, že tunely vyžadují kotvení, čehož se někteří zákazníci zcela zbytečně obávají. K postavení přitom stačí pouhé 4 kolíky. Anebo klidně 4 kameny, 4 cepíny nebo 4 lyže.
Díky relativně krátkým tyčím, které se nikde nekříží, se tunel velmi rychle a snadno staví. Navíc má vždy vnější konstrukci, tedy je možné stavět obě vrstvy najednou. Jestliže má stan navíc systémy urychlující stavbu, jako například na jedné straně zapošité tunýlky, zvládnete jeho postavení za polovinu času oproti stavbě kopule. A pokud se stále nemůžete rozhodnout, který z typů konstrukcí vybrat, můžete po vzoru chytré horákyně zvolit kombinovaný stan, jehož základ tvoří kupole a na ni jsou napojené tunely ložnic.
Budiž světlo
Při výběru stanu ovšem věnujte pozornost nejen technickému řešení, ale také použitým materiálům, které například ovlivňují, kolik budete mít uvnitř stanu světla. O tom rozhoduje kromě barvy a gramáže látky také její technologická úprava. Tropika a podlážky moderních stanů dnes vznikají převážně z polyesteru nebo nylonu. Avšak oba materiály nutně potřebují zátěr, který jim dodá voděodpudivost. K tomu slouží polyuretan nebo silikon. Výhodou je ripstopová technologie úpravy tropika stanů, díky níž je tkanina pevnější, a pokud přece jen dojde k jejímu poškození, trhlina by se neměla snadno a rychle šířit dál. Tato úprava přináší i větší průsvitnost tropika, díky níž proniká do stanu dvakrát tolik světla, než když se použije klasický materiál bez ripstopu
U podlážek se nejčastěji používá kombinace nylonu s vnitřním polyuretanem. Takový materiál je velmi pevný, mechanicky odolný, nepřidá stanu na hmotnosti ani nijak nenavyšuje cenu.
Co si ohlídat před nákupem:
+ pohodlný vstup do stanu+ vhodný tvar konstrukce
+ materiál tyčí
+ materiál tropika
+ provedení podlážky
Zdroj, foto: Výstava stanů