1) Třiďte PET lahve
Poctivě třídíte odpad do speciálních kontejnerů? Pokud si rádi pěstujete bylinky, začněte využívat plastové lahve. Když seříznete dno a rostlinku přiklopíte, vytvoří se skleníkový efekt, který podpoří růst. Lahev zároveň poslouží jako ochrana před nenechavými škůdci. Jestli nechcete každému vzešlému semínku dělat speciální soukromí, lze si z PET lahví postavit větší skleník. Na 2,5 m dlouhý a 1,8 metru široký fóliovník budete potřebovat 1 400 lahví. Ty po očištění navléknete na dráty, které připevníte na dřevěný rám.
2) Udržujte zahradu na dálku
Sekání trávníku rozděluje lidi do dvou skupin. Buď vás baví, nebo ho nenávidíte. V obou případech si ušetříte čas s pobíháním po zahradě, pokud to za vás udělá robotická sekačka. Zatímco budou vaše tělo hýčkat sluneční paprsky, inteligentní sekací systém perfektně zastřihne trávník a šetrně se vyhne záhonům. Pomocí chytré aplikace robotické sekačce měníte pokyny a ovládáte činnost na dálku.
3) Nevyhazujte vaječné skořápky
Kromě toho, že skořápky skvěle slouží jako malé květináčky pro zasazení bylinky, jsou zároveň cenným zdrojem vápníku. Do prázdných skořápek stačí nasypat trošku hlíny a zasadit semínko. Rostlinka si bude sama čerpat potřebné živiny a až povyroste, zasaďte ji do půdy. Takový způsob předpěstování je vhodný hlavně pro bylinky jako bazalku, pažitku či petržel. Hnojení pomocí skořápek má ještě další výhodu. Ostré hrany odradí slimáky.
4) Hnojte čajem a kávou
Napadlo vás někdy, že by skvělou výživou mohly být čaj, nebo kávová sedlina? Pokud jste dosud vyhazovali čajové lístečky, byla to velká škoda. Rostliny ocení hnojení zeleným čajem, který je bohatý na dusík a draslík. Vylouhovaným čajem pokryjte povrch substrátu a ochranná vrstva zabrání vzniku plísní. Druhou variantou je zapracování přímo do hlíny, z níž si květy vezmou potřebné živiny pro svůj lesk a růst. Míchejte i několik druhů čaje dohromady. Jako skvělé hnojivo slouží i kávová sedlina, která zvyšuje kyselost půdy a přiláká žížaly, které záhon prokypří.
5) Množte růže bramborami
Každý pěstitel jistě potvrdí, že údržba záhonu rozkvetlých růží je vcelku oříšek. Neuvěřitelnou vychytávkou je pěstování růží z brambor. Zapotřebí je pouze živná půda, světlo, stonek růže a brambora. Princip funguje na jednoduchém základě, kdy zkrácením rostliny na délku 25 cm vytvoříte tzv. řízek. Poté odspodu otrháte veškeré listy, kromě těch, co jsou nejvýš. V bramboře uděláte díru, do níž stonek usadíte. Takto bude rostlina přirozeně čerpat vláhu. Nakonec růži uložíte do zeminy a poctivě zavlažujete.
Zdroj, foto: Robomow