Neotevírat okno na ventilaci
a nepřetápět.
Výdaje za energie se staly palčivým tématem a většina z nás proto řeší, jak na této položce ušetřit. S přicházejícími chladnými dny se téma stává o to aktuálnější. Přinášíme proto šest tipů, jak Váš účet za energie snížit za pomoci úpravy režimových opatření a bez nutnosti velkých investic.

3. I další, na první pohled možná banální režimová opatření, mohou ušetřit nemalé částky. Jedná se o osvětlení, topení a chlazení. Právě zde je často velký potenciál úspory, při již poměrně malých investicích nebo úpravách režimu. Žroutem energie je v tomto případě například otevírání oken na ventilaci, které ale v zimním období není nijak efektivní a zároveň při něm dochází k velkým tepelným ztrátám. Vhodnější je krátké intenzivní provětrání a následné úplné uzavření okna.
4. Opačným problémem může být zbytečné přetápění místností, kdy snížení teploty o pouhý stupeň může znamenat až šestiprocentní úspory energie. Tedy alespoň ve chvíli, kdy vaše okna nepropouští teplo ven. Kvalitně provedené profily, izolační charakteristika skleněné výplně a celkově kvalitní provedení a montáž oken může za dobu životnosti budovy přinést úspory převyšující miliony korun. Právě proto je potřeba dobře zvážit správný materiál, profil a typ skla. Stejnou pozornost je dobré věnovat také světlíkům a světlovodům na střeše budovy.
5. Na účtu za energie se může negativně projevit i nadbytečné svícení a naopak pomoct může výměna klasických žárovek za ty úsporné. Za zvážení v tomto případě stojí i instalace čidel pohybu do chodeb a venkovních prostorů.
6. V neposlední řadě lze samozřejmě šetřit také na vodě: tedy nenechávat vodu téct zbytečně dlouho, ať už při vaření nebo při čištění zubů. V domácnostech, kde se protáčí zbytečně velké množství vody je třeba buď na šetření vody myslet, anebo instalovat speciální perlátory, které sníží průtok vody na třetinu, a to bez negativního vnímání. Stejné opatření je možné provést také u sprchy, a to pomocí speciálních hlavic snižující průtok.
Zdroj: Agora DMT