-Komerční sdělení-
Citlivá pleť nepřiměřeně reaguje na vnější i vnitřní podněty. Výsledkem bývá zarudnutí, šupinky, pocity pnutí, svědění či pálení. Alarmující je, že tato nepříjemnost obtěžuje stále více lidí.
Podle exkluzivního průzkumu společnosti Medaprex se s problémy s citlivou kůží dokonce potýkají tři čtvrtiny respondentů. A co vy, neřešíte je náhodou též? Zjistěte o přecitlivělé pleti formou otázek a odpovědí vše, co by vás mohlo (a mělo) zajímat.
Co je to tedy vlastně ta citlivá pleť?
Sám postižený ji vnímá jako staženou, nepříjemně napnutou, případně dokonce rozpálenou. Pokud ji ovšem diagnostikují dermatologové, opírají se o existenci tří faktorů:- Vřídky či puchýřky, ranky a oděrky na kůži
- Velmi suchá pokožka, která nedokáže dostatečně chránit nervová zakončení ve své svrchní vrstvě
- Tendence k červenání a rudnutí pleti
Jak poznám, že mám citlivou kůži?
Ideálně po diagnóze u dermatologa. Ten nejlépe rozhodne, zda se jedná o citlivou pleť, nebo jsou vaše problémy s pokožkou způsobené jinou příčinou.Co citlivost pokožky způsobuje?
Důvodů je, ostatně jako u všeho, spousty. Ty nejzákladnější zahrnují:• Problémy či alergické reakce kůže jako třeba ekzém, růžovka (rosacea) nebo alergická kontaktní dermatitida
-
• Poškození nebo přílišná dehydratace pokožky, které způsobují dráždění nervových zakončení
• Nadměrné vystavování se vlivům, které kůži vyčerpávají jako například slunce, vítr, přílišné horko či chlad
• Kromě toho má samozřejmě vliv také věk, pohlaví a dědičnost, nicméně tyto faktory je složitější prokázat. To ovšem neznamená, že je jejich role bezvýznamná!
Měli by se o problémy s citlivou pletí zajímat i muži?
No jasně! Zdravý vzhled pleti je přece důležitý pro ženy stejně jako pro muže.Jak se o citlivou pleť starat?
Péče o citlivou pokožku by sice u každého jedince měla být „šitá na míru“, ovšem lehce zobecnit ji můžeme. Důležité je hlavně:1. Čištění pleti – většina dermatologů se shoduje v tom, že mýdla s parfemací obsahující množství detergentů sice hezky voní, ale na obličej by určitě přijít neměla. Na místo toho je lepší sáhnout po čistících přípravcích bez obsahu parfémů a mýdla, které pokožku nedráždí.
2. Hydratace – hydratační přípravky napomáhají díky svému složení v pokožce zadržet vodu, takže je schopna lépe vzdorovat vysoušení a oděrkám.
Na co se ohlížet při výběru přípravků, když máte citlivou pokožku?
Jednoduchá poučka praví: co nejméně parfemace (ideálně zádná) a co nejméně ingrediencí. Vyhýbat byste se také měli produktům s obsahem alkoholu, antibakteriálních a vysušujících složek.Jak vyzkoušet, zda vám produkt vyhovuje?
Trpíte-li na problémy s citlivou pletí, je nejlepší vybraný kosmetický produkt před pravidelným používáním otestovat. Po několik dní jej nanášejte večer na stejné místo kůže za uchem. Pokud pokožka neprojeví podráždění, opakujte stejný postup s nanášením večer, tentokrát ovšem na oblast kolem oka. Pokud se ani tehdy neobjeví podráždění, můžete přípravek s klidem používat na celý obličej.S citlivou pletí se snažíme bojovat
Citlivá pleť si každopádně zasluhuje speciální přípravky. I pro respondenty z průzkumu jsou důležité. 82% dotazovaných se o ně zajímá a v péči o citlivou pleť je využívá. Větší polovina z nich (celkově 46%) se snaží, aby používané produkty jejich pleť nedráždily. Přes třetinu dotazovaných si vybírá výhradně přípravky určené pro citlivou pleť a její hydrataci.Suverénně nejoblíbenějším je krém, na který spoléhá skoro 60% dotazovaných. Ani obliba sér pro citlivou pleť ovšem není zanedbatelná, pro třetinu dotazovaných je jeho každodenní používání rutinou. Do povědomí se podle průzkumu zatím příliš nezapsaly hydratační gely, těch využívají pouhá čtyři procenta. I přes nepříjemné problémy, která citlivá pokožka skýtá, sedm procent dotazovaných nevěnuje hydrataci pleti. Pokud se k nim řadíte i vy, je na čase začít se o svou citlivou kůži starat. Podívejte se na internet a vyberte si produkt, který vám bude vyhovovat a začnete řešit problém s citlivou pletí už dnes.