1) Zjistěte si co nejvíce informací o dané společnosti
Je celkem běžné zjišťovat faktické informace o potenciálním zaměstnavateli. S tím souvisí i jazyková příprava – pokud se společnost zaměřuje na něco specifického, přizpůsobte tomu i slovní zásobu. Budete lépe rozumět a nerozhodí vás pak například výpadek odborného termínu.
2) Trénink dělá vítěze
Zkuste si nejdříve pohovor nanečisto dle hesla “těžko na cvičišti, lehko na bojišti”. Můžete poprosit svého kamaráda, aby s vámi vedl pohovor a pomohl vám tak odhalit, v jakých oblastech máte jazykové rezervy a na co se před samotným pohovorem lépe připravit.
Pokud není kamarád k dispozici, zkuste používat různé fráze v rámci pohovoru či odpovědi na případné otázky doma před zrcadlem. Nejen že si tak osvěžíte jazyk, který budete při pohovoru potřebovat, ale zároveň si budete moct vyzkoušet, jak váš projev působí a jak při něm vypadáte.
3) Vždy připraven!
Kromě toho, že na pohovor přijdete včas, mějte s sebou připravené veškeré dokumenty, které by mohly zaměstnavatele zajímat, a to nejen v češtině, ale i angličtině. Lehce si tak budete moct na poslední chvíli projít názvy oborů svého vzdělání, nebo krátké souhrny vašich zkušeností z předchozích zaměstnání. Pokud si nejste jistí, jako inspirace vám může sloužit vyplněný profil některého vašeho kolegy na nějaké sociální síti.
4) Soft skills
Zapracujte také na tzv. měkkých dovednostech. Jde totiž nejen o to, co říkáte, ale také, jak to říkáte. Prozkoumejte zákoutí jazykové stylistiky a zjistěte, jaké výrazy z cizího jazyka použít, pokud chcete znít přátelsky, formálně, důvěryhodně apod. Určitě je také vhodné znát například celé fráze pro chvíle, kdy potřebujete při pohovoru získat trochu času na odpověď.
5) Formálnost a etiketa
Nezapomeňte na tradiční zdvořilostní fráze. Naučte se je opravdu dobře, abyste je mohli používat přirozeně, jako byste mluvili ve svém rodném jazyce. Možná je to s podivem, ale obyčejný pozdrav i poděkování mohou udělat velký dojem.
6) Ustálené fráze
V každém jazyce existuje soubor frází či slov, které jsou nejčastěji používány v různých situacích. To se týká i pracovních pohovorů. Dejte si práci a vyhledejte si nejběžnější výrazy, které se používají, a naučte se s nimi aktivně pracovat – budete pak mít jistotu, že se předvedete v nejlepším světle.
7) Chybovati je lidské
Snažte se mluvit přirozeně a příliš nepřemýšlet nad gramatikou. Pokud váš projev bude působit profesionálně, sympaticky a sebevědomě, váš potenciální zaměstnavatel vám jistě drobné chyby v gramatice odpustí. Daleko křečovitěji bude působit, pokud na své chyby budete zbytečně upozorňovat a vracet se k nim.
8) Mluvte jednoduše
Pokud si nejste jistí v kramflecích cizího jazyka, zkuste mluvit co možná nejjednodušeji a nezamotávat se v dlouhých souvětích. Pokud nebudete rozumět otázce, kterou vám druhá strana položí, netipujte, nejste na dostizích. Raději znovu a zdvořile poproste o zopakování otázky, případně její vysvětlení, pokud si nejste jistí.
Zdroj: Skřivánek