Plním slib, dokončit povídání o psech, fenkách, hafanech různých ras, které se tak či onak dotkly mého života. V tomto případě to bude dosti osobní, půjde o dlouhodobé spolubydlící a období - jak s oblibou uvádím - bratru počítáno, posledních patnácti let. Začnu rasou - dokonce čistokrevnou, papíry potvrzenou. V obou případech malý německý špic - fenka, černá, váha od pěti do sedmi kilogramů, špičatá ouška, optimisticky nahoru vztyčený ocásek.
První jsme dostali ve věku sedmi let - no dostali... Vyženil ji náš nejmladší, několikrát jsme ji mladomanželům hlídali, až jsme si ji takříkajíc osvojili - či spíše přisvojili s tím, že jí pendlování nedělá dobře. Popravdě jsme se do ní beznadějně zamilovali. Byla Dolly „von“ něco, měla elegantně vystrčenou špičku růžového jazýčku a elegantní chůzi anglické lady. Přátelila se hlavně s velkými vznešenými partnery - afgánským chrtem, zlatým retrívrem a bílým samojedem - dokonce i na jména byla vysazená.
První byl Lord, druhý César a třetí Baron. Uvolnila se pouze s malou fenkou pudla Jessinou, se kterou se docela neelegantně vzájemně přečurávaly. Byla „nepolíbená“, i když /jeden nikdy neví, že áno/ kdoví - při pobytu na chatě pod Lysou horou se kolem ní točili hned tři místní psí donchuáni a jednou dokonce zmizela na celou noc z domu a vrátila se uválená až ráno. Nicméně, vše se obešlo bez následků. V jedenácti letech prodělala náročnou operaci, odstranění téměř dvoukilového nádoru, mistrovství pánů doktorů jí prodloužilo život o další tří roky.
Spávala v záhlaví postele, pokud kdokoliv z nás opustil své místo, mohl se vsadit, že po návratu je najde Dolinkou zabrané a teprve po hezké pokorné prosbě mu bude umožněno znovu ulehnout. Na procházkách se způsobně držela u nohy, potrpěla si na pískající gumové hračky a vždy bezpečně věděla, která je ta nejnovější.
Ze smutku po jejím odchodu nás vytrhla návštěva. Stejný manželský pár jako před lety, paní v náručí stejně velkou, černou kouli, tentokrát bez toho vyčuhujícího jazýčku. Nová Dolly? V rodném listě sice jiné, cizokrajně znějící jméno, byla ale spokojena s tím po své předchůdkyni. Rozdíly zde některé byly, přinesli nám ji ve věku tří let.
Krátce po narození přišla o jedno oko, v chovné stanici si ji přesto nechali, byť se zdála jako jednooká být „neprodejná“. Žila v tlupě, neuměla si hrát, bála se lidí, aut, ostatních psů. O to víc se přimkla k nám, obsadila můj ušák a mou půlku postele, vyhnala mne do vedlejšího pokoje a vytvořila nerozlučný tandem se svou /a mojí/ paní... Pravda, občas mi přišla oblíznout obličej, požádat o podrbání za uchem nebo na bříšku, ale byl jsem v bytě až tím třetím.
Na rozdíl od své předchůdkyně měla jen pár malých kamarádů mezi jorkšíry, při procházkách chodila kam chtěla sama a navíc často měnila směr, snad i proto, že postrádala prostorové vidění. Bez své paní či spíše kamarádky byla celá nesvá, nesnášela její byť i krátkou nepřítomnost a se mnou, jako náhradou, se jen těžko smiřovala. Platila na ni jen má náruč a konejšení, jako u malého dítěte. Na návštěvy a cestování si moc nepotrpěla, přesto se stala ozdobou několika svateb a oslav rodinných výročí. Přinášela nám radost dalších osm let, v loňském roce se také ona nevyhnula nutné operaci, bohužel letošní zhoršení zdravotního stavu a zatížení malého srdíčka si vynutilo milosrdný zákrok a rozloučení. Těžko se o tom píše, kdo něco obdobného prodělal, ví, jak je to těžké. Na druhé straně si kladu otázku, zda by neměl mít člověk, který rozhoduje o osudu blízkého tvora, možnost rozhodnout také o sobě v situaci, která nemá východisko.
Omlouvám se za poněkud smutnější psaní, ale je to vlastně jen uzavření jinak spokojeného života přítulných tvorů v čase, který je jim přírodou dán a který věnovali nám - ne pánům - nýbrž přátelům.
A co Vy, milé přítelkyně, přátelé, máte také oblíbený „psí“ citát?
Jardamalej - čtenář
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz