Solární faktor udává, jak velké procento slunečního záření propustí sklo okna či balkónových dveří do místnosti. Čím je tato hodnota vyšší, tím více se bude místnost slunečními paprsky ohřívat. V zimě to znamená značnou úsporu za vytápění, v létě však nepříjemné přehřívání místností. O každém oknu je proto potřebné přemýšlet zvlášť, a to zejména v případě velkých prosklených ploch. Do místností se jimi totiž dostane nejen více světla, ale i tepla.
Na jižní a západní stranu domu, kde umí slunce v létě nejvíce potrápit, zvolte skla s nízkým solárním faktorem, zabráníte tak slunečním paprskům proměnit vaše bydlení ve výheň. Na sever a východ si pořiďte okna se skly s vysokou hodnotou solárního faktoru, která umožní sluníčku jít v co největší míře do interiéru. V létě se zde pražícího slunce bát nemusíte a v zimě za slunných dní jimi získáte více tepla, takže ušetříte za topení.
Účinnou metodou, jak regulovat vstup sluneční energie do místností, je instalace předokenních rolet nebo žaluzií. Pokud máte velká okna směrovaná k jihu a propouštějící vysoké množství slunečního záření, tak se v letním parnu bez venkovních rolet prakticky neobejdete. Tyto rolety přitom oceníte nejen v letních měsících, kdy odstíní velkou část žhavých slunečních paprsků, ale potěší vás i v zimě. Díky nim se totiž sníží množství tepla unikajícího okny. Kromě regulace tepla i světla slouží rolety i jako protihluková izolace, ochrana oken před nepříznivým počasím a zlepšují také zabezpečení domu před nevítanými návštěvníky.
Zdroj, foto: Slovaktual