Opak ale může být pravdou
K tomuto účelu jsou alergikům doporučovány vysoce účinné vysavače s tzv. HEPA filtry a speciálními sáčky. Oproti starším typům vysavačů nepropouštějí tyto typy při vysávání ani zvířecí, ani roztočové alergeny do okolí. Studie z poslední doby však prokázaly, že i při vysávání těmito moderními přístroji se zvyšuje koncentrace kočičího alergenu v okolí vysavače.
Roztočový alergen je těžší, a pokud není vzduch vířen, není vůbec v prostředí prokazatelný. K jeho průkazu se většinou používají detektory spojené s vysoce výkonnou vzduchovou pumpou nebo se vzorky odebírají po dlouhou dobu. Ve své studii použili britští lékaři jiné metody, která přesně odráží množství alergenu, jemuž je vystavena nosní sliznice.
Chytré nosní filtry
Jedná se o nosní filtry, které má testovaná osoba umístěné v nosních dírkách. Zachytí více než 90 % částic s velikostí pod 5 µm. Částice se po vyjmutí filtru z nosu mohou analyzovat a lze určit koncentraci alergenů. Cílem studie bylo porovnat, jakému množství roztočového alergenu jsou vystaveny osoby používající moderní vysavače s HEPA filtry v porovnání s těmi, kteří používají staré typy vysavačů, a jakému množství roztočového a kočičího alergenu jsou tyto osoby vystaveny při výměně a vyprazdňování sáčků ve vysavači.
Autoři studie zkoumali pět značkových nepoužitých moderních vysavačů, které bývají doporučovány alergikům. Jako kontrola byl zvolen deset let starý vysavač se starým typem filtru. Dobrovolníci dostali nosní filtry do obou nosních dírek a měřily se u nich koncentrace roztočových alergenů před vysáváním a během něj v deseti domácnostech.
Roztočení roztoči
Během vysávání novými a starým vysavačem vzrostla koncentrace roztočových alergenů stanovená v nosních filtrech u obou typů srovnatelně. Vysávající jsou tedy během této činnosti vystaveni vyšším koncentracím roztočových alergenů. Nové vysavače přitom za chodu do okolí alergeny ze svého nitra neuvolňují, ke zvyšování koncentrace alergenů dochází tedy patrně mechanicky, pohybem vysavače po koberci, případně pohybem kartáče, a ve výsledné koncentraci není rozdíl mezi novým a starým typem.
Zrádná výměna sáčků
Při výměně sáčků vysavače se zvyšuje koncentrace jak roztočového, tak kočičího alergenu v okolí. Opět není rozdíl mezi novými a starými vysavači. Podobným koncentracím alergenů jsou při všech takových činnostech vystaveni nejen vysávající, ale také osoby v jejich blízkosti.
Celkové množství alergenů, kterým jsou takto vystaveny osoby, které pravidelně vysávají, a je jedno zda novým či starým typem vysavače, je okolo 10 ng. Během ležení v posteli jsme za rok vystaveni 100–200× více roztočovým alergenům. Expozice během vysávání je tedy v tomto srovnání zanedbatelná a je lhostejné, zda pracujeme s novými, nebo starými typy vysavačů.
Autoři proto upozorňují, že vysoce účinné vysavače by neměly být alergikům doporučovány s příslibem, že snižují koncentraci alergenů v okolí vysávající osoby. Nemůže se proto o nich hovořit jako o přístrojích, které zmírňují příznaky alergie.
Bohužel ani výsledky dlouhodobého pravidelného vysávání těmito přístroji nejsou povzbudivé a nevedou k významnému snížení koncentrací roztočových alergenů v prostředí.
Proto tam, kde můžete, raději vytírejte. Pokud už musíte použít vysavač, nedávejte jej do ruky přímo alergikovi.
Zdroj: Bez-alergie.cz
Mangovka
ChytráŽena.cz