Antalya je přístavní město na tureckém pobřeží Středozemního moře, dnes je asi největším a nejnavštěvovanějším centrem Turecké riviéry. Dějiny města se začaly psát zhruba v roce 150 před Kristem. Město založil pergamský král Attalos II. Filadelfos, nazývalo se Attalia. Největšího rozkvětu Antalya dosáhla v osmdesátých letech dvacátého století, kdy se tu začal rozvíjet cestovní ruch. Během turistické sezony sem přijíždějí spousty lidí z různých zemí světa. Je zde tedy dost rušno. Pro klidnou dovolenou je lepší přijet mimo hlavní turistickou sezonu.
Centrem města je čtvrť Kaleici s množstvím památek. Je
to vlastně pozůstatek původního města. Na hranici historického centra je věž
Hidirlik tvořená dvěma patry. Dolní
patro je čtvercové a horní kulaté a vždy zde vlaje vlajka. Dříve sloužila jako
opevnění a maják. Na památku císaře Hadriána byla postavena Hadriánova brána.
Tvořila také součást opevnění. Mramorová brána je složená ze tří vítězných
oblouků vsazených mezi dvě věže. Vrchol brány zdobí sochy zvířat. Zajímavá je
také Saat Kulesi – hodinová věž u vstupu do čtvrti. Hodiny na věži jsou funkční
a většinou bývá věž orientačním bodem pro turisty.
Ve městě je i několik mešit. Nejznámější je asi Murat Pasha Mosque, její historie sahá až do období Osmánské říše. Na její střeše je několik kopulí malých a jedna velká. Nádherně jsou zdobeny stropy pestrobarevnou mozaikou. Zlomený (useknutý) minaret stojí za pohled. Kdysi zde býval kostel Panaglia. Také mešita Yivli má zdobený, 38 metrů vysoký flétnový minaret. Ten se stal symbolem města. Určitě stojí za návštěvu Národní archeologické muzeum. Jeho expozice se skládají ze sbírek od doby kamenné až po Osmánskou říši. Odkazují také na tureckou kulturu a tradice až do současnosti. Ve starém městě je i mnoho obchůdků se suvenýry, šperky, oblečením, koberci, keramikou. Jsou tu ale i trhy s ovocem a zeleninou, kterého je vždy velký výběr.
Je tu i spousta míst k odpočinku. Třeba park Karaalioglu se rozkládá podél pobřeží. Rostou zde palmy, různé keře a stromy a mezi tím jsou fontány a sochy. Když se zde posadíte na lavičku s výhledem na moře nebo okolní kopce a skály, tak to nemá chybu. Pokud chcete vidět podmořský život, tak navštivte Antalyjské akvárium. Mají tu vodní živočichy z celého světa. Součástí je také Muzeum ledu se skutečným sněhem. V severovýchodní části města Antalye je hezký vodopád Düden. Je tvořen vlastně dvěma vodopády. Horní je vysoký zhruba 20 metrů a od dolního je vzdálen několik kilometrů. Dolní vodopád je vysoký 40 metrů a ústí přímo do moře.
Pobřeží lemují rozlehlé písečné pláže. Moře má průzračně čistou tyrkysovou barvu, na pozadí jsou vidět zalesněné hory. Antalyi můžete navštívit v podstatě během celého roku. Od června do září tam je dost horko. Jaro a podzim je příznivější. V zimě tu dost prší, ale teploty se pohybují kolem 15°C. Sníh bývá jen v nedalekých horách.
ChytráŽena.cz