Těžko byste mezi pokojovými rostlinami hledali vznešeněji a exotičtěji působící krásku. Možná proto také nepatří na pultech květinářství mezi nejlevnější, ale za správnou péči se vám tato překrásná rostlinka brzy odmění elegantními květy a to i na nepříliš slunném stanovišti.
V květinářstvích se nejčastěji setkáme se třemi barevnými variacemi květenství anthurií (toulitky); s červenou, růžovou nebo bílou. Květ tvoří barevný jakoby voskový toulec se žlutou nebo oranžovou palicí. Podle ní také dostala anthurie svou přezdívku – prasečí ocásek.
Anthurie pochází z deštných pralesů Jižní a Střední Ameriky a tady musíme hledat původ specifických podmínek pro její pěstování. Základem je správná teplota. V létě by se měla pohybovat mezi 18 – 21°C a v zimě by neměla klesnout pod 15°C. Ani voda na zalévání nesmí být studená. Musíme ji nechat dostatečně dlouho odstát (nejlépe přes noc) v místnosti, ve které anthurii pěstujeme. Při zalévání musíme dát pozor, aby se voda nedostala na květy; vznikaly by na nich nepěkné skvrny. V létě zaléváme 2x týdně, v zimě postačí 1x.
Abychom rostlině alespoň trochu vytvořili podmínky podobné těm v tropickém pralese, musíme dbát také na dostatečnou vzdušnou vlhkost. Květináč proto postavíme na misku s vlhkými oblázky a alespoň 4x do týdne rostlinu porosíme. Opět pozor na květy. Nedostatek vlhkosti také poznáte podle zaschlých nebo svinutých listů. Ale POZOR! Zhruba jednou za čtvrt roku byste měli nechat zeminu mírně proschnout, abyste předešli vzniku houbových chorob. Není nic horšího, než trvale přemokřená hlína!
Světlo – další důležitý bod v životním cyklu rostliny. Anthurii dopřejeme nejlépe jasné stanoviště bez přímého slunce, ale snese i polostín a i zde bude nádherně kvést. Abychom podpořili tvorbu květů, musíme také rostlinu pravidelně hnojit. Během vegetační sezóny (březen až srpen) hnojíme dvakrát týdně běžným hnojivem pro pokojové rostliny, v zimě vůbec ne.
Anthurie milují rašelinovou zeminu, ale neurazíte je ani substrátem pro kvetoucí pokojové rostliny. Rostliny přesazujte vždy na jaře a až tehdy, když kořeny začínají prorůstat odtokovými otvory v květináči (při té příležitosti je můžete i rozmnožit dělením). Na dno květináče nasypte trochu keramzitu. Tím zajistíte rostlině dobrou drenáž a zabráníte případnému uhnívání kořenů z přebytku vody.
Nejvhodnější odrůdou pro začátečníky je anturium scherzerianum. Má sice menší květy, ale zato snese i občasné mírnější přehmaty a zapomenutí zejména v zálivce. Anthurium andreanum se vyznačuje většími květy vhodnými k řezu a Anthurium crystallium se může chlubit ozdobnými listy se světlou žilnatinou.
Takže pokud milujete exotiku a chtěli byste mít její malou část i u sebe doma, určitě si domů pořiďte alespoň malou anthurii scherzerianum. Ale kdo ví, možná se u vás časem zabydlí pěkná sbírka těchto fantastických rostlinek.
ChytráŽena.cz