Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Miminka
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 22.11. 2024
Dnes má svátek Cecílie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Aromaterapie a děti

24. 04. 2015 | Vývoj

Aromaterapie je pojem, který v dnešní době rozhodně není ničím neznámým. Naopak: v době návratu k přírodě si získává stále více příznivců. Aromaterapie jako léčba pomocí vůní je jeden z druhů alternativní medicíny.

Rostliny obsahují těkavé látky – éterické oleje. Najdeme je v jejich kořenech, listech, květech, semenech, kůře stromů... Éterické oleje vybraných rostlin aromaterapie využívá k posilování rovnováhy organismu po psychické i fyzické stránce nebo jako podpůrnou léčbu u řady onemocnění. Pro aromaterapii se využívají rostlinné oleje (sezamový, mandlový, olivový a jiné), do kterých se přidávají aromatické olejové esence. Součástí aromatických preparátů mohou být i další látky jako například kakaové máslo, včelí vosk a další. Éterické oleje určené pro aromaterapii by měly být co nejkvalitnější, tedy 100% přírodní. Jedině u nich se můžeme spolehnout na jejich účinnost. Zapomeňte tedy raději na synteticky vyráběné oleje, i když je jejich cena několikanásobně nižší. Jedinečné a nenahraditelné bohatství vám nabídne pouze příroda.

bylinky v aromaterapiiPřed zahájením aromaterapie je důležité si ujasnit, jaký účinek od ní očekáváte, popřípadě jaké příznaky potřebujete léčit (například bolesti hlavy, nespavost, nachlazení a podobně). Nejkvalitnější přírodní oleje se prodávají v tmavých lahvičkách a se štítkem, který obsahuje i latinské jméno rostliny a návod k použití. Nejlepší způsob uchovávání olejů je na chladném a tmavém místě a samozřejmostí je důkladně uzavřená lahvička.

Každý esenciální olej má různé účinky, proto existují také různé možnosti nebo způsoby jeho využití. Důležité je, že aromaterapie se dá dobře využívat i u děti, a to již od novorozeneckého období. U dětí ale platí dvojnásob, že používáme pouze 100% přírodní olejíčky, bez obsahu syntetických látek, které jsou obzvláště pro dětský organismus nevhodné. Pro děti jsou nejvhodnějšími éterickými oleji meduňka, levandule, citrón a mandarinka. Vhodné vůně jsou také heřmánek, eukalyptus, tymián a další. Děti si na vůně rychle zvyknou a vy je můžete využívat buď pro zvyšování obranyschopnosti organismu, nebo při akutních potížích (zahlenění, rýma a nachlazení, bolesti bříška, nadýmání, podráždění pokožky... ).

Protože pro malé děti mají velký význam dotyky, mnohé olejíčky využíváme k masážím, zejména u kojenců. Každý éterický olejíček se musí nejprve zředit! Jako nosič se používá kvalitní, za studena lisovaný rostlinný olej. Masáž působí na celou řadu problémů: podporuje rozvoj motoriky, odstraňuje nespavost a různé psychické problémy, pomáhá při poruchách koncentrace, alergiích, ekzémech atd. I u starších dětí přinášejí masáže pocit klidu a uvolnění. Stačí dítě jemně hladit po celém těle a nechat se vést vlastní intuicí. Masáž by měla trvat kolem patnácti minut. Vhodné olejíčky nebo kosmetika se dají koupit již namíchané nebo si je můžeme připravit i doma: ředíme tak, že do 4 lžic panenského rostlinného oleje (olivový, mandlový, sezamový atd.) kápneme 2 kapky éterického oleje, promícháme a jemně masírujeme do pokožky.

Éterické oleje můžeme také přidávat do koupele: nikdy je ale nedáváme rovnou do vody, protože se nerozpouštějí (plavaly by na hladině a mohly by způsobit podráždění). Musí se vždy namíchat s emulgátorem, jako je například rostlinný olej, mléko, med – v poměru 2 kapky éterického oleje na 2 polévkové lžíce emulgátoru. Účinné látky se při koupeli výborně vstřebávají do organismu.

Mezi další způsoby použití aromaterapie u dětí patří rozptylování do vzduchu v místnosti, především pomocí aromalampy. Dávkování by mělo být do 3 polévkových lžic vody 2 kapky 100% přírodního éterického oleje. K dostání jsou ale také například různé osvěžovače vzduchu ve spreji. Pro děti jsou vhodné meduňka, jasmín, citron, levandule, majoránka a mnohé další, samozřejmě podle konkrétní potřeby.

V neposlední řadě nesmíme zapomenout ani na přímé použití: k němu jsou vhodné třeba olejíčky z tea-tree, eukalyptu a levandule, které neředěné přímo na kůži pomáhají dezinfikovat různá drobnější poranění, štípance od hmyzu, plísně nebo ekzémy. Dají se jimi také potírat afty nebo opary.

Nezapomeňte, že i při používání přírodních silic existují rizika (i když minimální). Řiďte se starou dobrou zásadou, že méně je někdy více. Uvažujete o využití aromaterapie u svého dítěte? Při koupi éterických olejů se neřiďte jen nastudovanými účinky a způsoby použití, ale hlavně také radou odborníka.


Uznevim - čtenářka
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Aromaterapie a děti:

Aromaterapie a děti
Aromaterapie a děti
 


Pouze přihlášení mohou vkládat komentáře. Přihlásit se.

Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Nic nového!!
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles