Dva dny zvracející tchýně po dobrém rodinném obědě, nebo večer strávený na záchodové míse po romantické večeři; to jsou asi nejhorší noční můry všech žen. A za to všechno mohou bakterie, které se nám nekontrolovatelně namnožily v kuchyni. A jak se takových situací nejlépe vyvarovat?
Omývejte, omývejte
Umýt si před svačinou jablko nebo rajče, které konzumujeme i se slupkou, je pro nás samozřejmé. Ale co banány nebo melouny. Omýváte je také? Pokud ne, tak s tím velice rychle začněte. Bakterie se totiž ze slupky mohou snadno přenést prsty (banán) nebo nožem (meloun) na konzumovanou část ovoce. A žaludeční potíže jsou na světě.
Syrové x čerstvé maso
Prkénko, na kterém jste krájela syrové maso, po použití ihned odstraňte z kuchyňské linky a linku samotnou pečlivě umyjte. Může se to zdát banální, ale stačí i jeden neopatrný dotyk prstu a budete si brzy tykat se salmonelou.
Nevykrajujte!
Nikdy, ale opravdu nikdy nevykrajujte plesnivé nebo nahnilé kousky ovoce a zeleniny, vyhoďte rovnou celý plod. Kořeny plísní i hniloba ho prorůstají celý, i když je nevidíte. Totéž platí i pro plesnivou marmeládu apod.
Chlaďte
Uvažovala jste někdy o teplotě ve vaší chladničce? Ne? Tak to rychle napravte. Neměla by být vyšší než 5°C. Při vyšší teplotě se totiž velice snadno množí bakterie, zvláště v již hotových uvařených jídlech.
Znovu nezmrazujte
Jednou rozmražené potraviny už znovu nezmrazujte. Mohla byste si pak z mrazáku vytáhnout doslova jedovou bombou. Je totiž často tradovaným omylem, že mražení veškeré bakterie zničí. Není to pravda, nízké teploty jen utlumí jejich činnost. A pokud již jednou rozmražené maso zapomenete v mrazáku několik měsíců…
Neohřívejte
Uvařila jste oběd a chcete, aby ho měl teplý i váš manžel, který se vrátí za dvě hodiny? Musím vás zklamat, tentokrát bude mít smůlu. Hotový pokrm se totiž musí skladovat při teplotách 70°C nebo 5°C. Takže nejlepší je rychle ochladit hrnec s jídlem a vložit ho do chladničky. A nebojte se, manželovi se pár minut strávených u mikrovlnky vrátí v podobě zdravého zažívání.
Čistou houbičkou!
O několik řádků výš jsem mluvila o mytí linky houbičkou. Ale čistou houbičkou! Jak to myslím? Bakterie a choroboplodné zárodky milují vlhko, takže pokud bude vaše mycí houbička stát celý den v loužičce vody, mohou se v ní tyhle potvůrky namnožit do obludných množství. Nejenže pak s houbičkou nic čistě neumyjete, ale výsledek bude naprosto opačný. Ale existuje jednoduchá rada. Pořiďte si držáček, na kterém houbička alespoň přes noc úplně vyschne, a pravidelně houbičky vyměňujte.
Notburga
ChytráŽena.cz