Vše se mění a zároveň se nemění nic. Vše se vrací a neexistuje linie, střih, barva a vzor, který by se již někdy někde objevil. Nadcházející období se nese se ve znamení atraktivních úpletů, vrstvení nejrůznějších materiálů, jednoduchých a zároveň zajímavých střihů a nápaditých detailů. Kolekce předních módních domů zaujmou elegancí, čistotou, dokonalými proporcemi a jednoduchými liniemi.
Jsou vyvážené a vynikají střízlivou barevností, která je ozvláštněna troufalými energickými tóny. Mnozí módní návrháři nezapřou inspiraci obdobím mezi 60. a 80. lety. Návrat slaví glamour 70. let.
Materiály
Návrháři si zamilovali luxusní látky, kůže a kožešiny. Materiálům vládne vlna ve všech podobách zpracování, často zdobená metalickou nití. Objemné pleteniny, samet, kůže a průhledné materiály šifon a organza patří k žhavým trendům nadcházejícího období. Průsvitné látky, často aplikované v závojových vrstvách, se letos uplatní nejen na šatech určených pro večerní příležitosti.
Neobejdeme se bez tvídu a dalších látek převzatých z pánského šatníku jako je vlněná rybí nebo kohoutí stopa ve své klasické podobě. Návrat slaví manšestr. Nezbytná je kožešina – ať již v podobě plášťů nebo velkých límců či manžet.
Pravé i umělé kožešiny jsou také přímo vetkány do vlněných látek nebo zdobí svetry a saka. Společenským událostem budou dominovat modely z jemného hedvábí, splývavého saténu, nadýchané organzy, průsvitného šifonu a propracované krajky. Velmi aktuální jsou metalické odlesky u látek jako je lamé a brokát.
Barvy
Převažuje tlumená barevnost a ladění tón v tónu. Dominuje černá a bílá. V kontrastu se objevují výrazné barvy jako je červená, fialová, modrá, vínová nebo oranžová. Módní zůstávají přírodní jemné tóny hnědé, pískově i tělově béžové. Ke slovu také přichází lahvově zelená, olivová a tmavé odstíny žluté. Neopomenutelné jsou i nejrůznější odstíny nestárnoucí šedé. Designéři si oblíbili sofistikované tóny polodrahokamů.
Vzory
Velkorysé až opulentní květy, grafické tisky či drobné objekty v podobě hvězd, písmenek, kabelek a jiných doplňků - to vše bude v nadcházející sezóně trendy. Objevují se také lineární a geometrické různobarevné potisky a vzory. Velmi aktuální jsou kostky v jakékoliv velikosti. V kolekcích se objevily i puntíky v nejrůznějších podobách. Módní scénu také stále okupují tygři a leopardi, ovšem nejžádanější ze zvířecí říše budou letos hadi.
Zdobení
Nepostradatelnou součástí mnoha modelů jsou detaily. Nejrůznější materiály krášlí jemné výšivky, třpytivé krystaly a flitry. Zdobení často připomíná ruční práce. Uplatní se velké mašle, třásně, nýty a rozpustilé peří. Jednoduché linie dotváří doplňky v podobě zipů, přezek, broží a zajímavých knoflíků. Nepostradatelné budou hedvábné šátky a v chladnějších dnech i objemné šály.
Kašmír
Kašmírová vlna patří k těm nejluxusnějším přírodním textilním materiálům, které jsou k dispozici. Je extrémně jemný, výjimečně lehký a zároveň hřejivý, měkoučký na dotek, výborně drží tvar, je nemačkavý, má neobyčejně dlouhou životnost a je vzácný a drahý. Své jméno získal kašmír po severoindické provincii, kde již od 16. století vyráběli místní řemeslníci originální, výjimečně jemné a pozoruhodně zbarvené šály ze suroviny, kterou kupovali od čínských, tibetských a afghánských obchodníků, kteří putovali po hedvábné stezce.
Tvíd
Patří mezi módní evergreeny. Historie říká, že se začal vyrábět na ručních stavech už koncem 18. století ve skotských manufakturách v okolí řeky Tweed. Označení se sice vztahuje ke jménu řeky Tweed, vzniklo však prý omylem v korespondenci kolem roku 1830 záměnou názvu tkaniny tvil za tvíd.
Právě nyní slaví látky s kropenatým efektem jeden ze svých velkolepých návratů.
Pod pojmem tvíd si zpravidla vybavíme látku se vzhledem známým jako pepř a sůl. Říká se mu tvíd uni. Patří sem však také drobné kostičky inspirované skotskou klasikou, populární rybí kost i větší a výraznější káro. Atraktivní je povrch s různobarevnými plastickými nopky. Mezi nejnovějšími dezény najdeme dokonce žakárové, plasticky vytkávané nebo vyplétané.
Manšestr
Žebrovaný samet v Čechách zvaný manšestr pochází z anglického města Manchester, kde jej nosili dělníci, později ale také umělci a univerzitní profesoři. Ovšem nejen ve Velké Británii se této látce neříká manšestr, ale corduroy. Postupně si tuto specificky vypadající látku oblíbili i lidé z vyšších tříd a manšestr se brzy rozšířil do celého světa.
Manšestr zviditelnil módní návrhář Pierre Cardin, když jej v roce 1959 zavedl do své kolekce. Později slávu manšestru šířili členové skupiny The Beatles. Nenosí se jen manšestrové kalhoty, ale také saka, bundy a čepice.
Zdroj: Par excellence.cz
Vendi
V.
ChytráŽena.cz