Kolín je město na východě Středočeského kraje ležící na řece Labi. Žije zde zhruba 32 000 obyvatel a má rozlohu 35 km² s průměrnou nadmořskou výškou 220 metrů. Leží asi 60 km východně od Prahy na obou březích Labe.
My jsme se při naší první návštěvě zaměřili na samé historické centrum města a jako první jsme navštívili Bartolomějské návrší. Jeho dominantou je Kostel sv. Bartoloměje. Jedná se o gotickou sakrální stavbu ze 2. poloviny 13. stol. V r. 1349 kostel vyhořel. Ve 14. stol. byl vystavěn nový vysoký chór na místě původního presbytáře. Na začátku 16. stol. byla přistavěna zvonice, kam byly přeneseny zvony z poškozené věže, v současnosti je zde zavěšeno pět zvonů. Trojlodní stavba, na severní straně se nacházejí dva vstupní portály.
Další zdejší nepřehlédnutelnou stavbou je u kostela sv. Bartoloměje pozdně gotická zvonice z roku 1504. Tato třípatrová hranolová stavba měří 55 m. Dnes je to Národní kulturní památka. V přízemí stavby se nachází lapidárium historických artefaktů ze sousedního kostela. V současnosti je zde zavěšeno pět zvonů - Bartoloměj, Florián, Jan Pavel, Jan Křtitel a Prokop. Vyrobeny byly docela nedávno a to v letech 2000 a 2014. V nejvyšším podlaží věže zůstal zachován byt bývalého hlásného, který zde pobýval do roku 1952.
Další podivuhodnou stavbou v tomto areálu je pak barokní objekt Kostnice z let 1732-1733. Stavbu financoval Antonín Formandl. Dnes je budova kostnice zapsána na seznamu nemovitých kulturních památek. Postavena byla z důvodu rušení bývalého kolínského hřbitova u chrámu sv. Bartoloměje k uložení ostatků. Spolu se známější Kostnicí v Kutné Hoře se jedná o nejvýraznější památky tohoto druhu u nás.
Nepřehlédnutelné jsou zde i další objekty. Budova staré farní školy, která byla nejstarší školou ve městě, během historie jednou vyhořela a byla znovu vystavěna, svému účelu sloužila do konce 16. století, později byla přestavěna na bytový dům.
A nesmím také zapomenout na krásnou kamennou budovu, která slouží jako Regionální muzeum. V muzeu spatříte samostatnou archeologickou expozici nazvanou Dvořákovo muzeum Kolínska v pravěku instalovanou na počest MUDr. Františka Dvořáka. Díky jeho unikátním objevům se muzeum stalo uznávaným archeologickým pracovištěm a probíhá zde řada výstav s archeologickou tématikou. Muzeum dále využívá prostory Veigertovského a Červinkovského domu, kde jsou umístěny další zajímavé expozice.
V samotném závěru nesmím zapomenout ani na přenádherné relaxační místo, kterým je zahrada na parkáně. Ta prošla v roce 2020 kompletní obnovou, netuším, jak vypadala dříve, ale nyní je to prostě nádhera. Krásné květinové a bylinkové záhony, udržovaná tráva, lavičky s překrásným výhledem. Suma sumárum - byť mám v současné době velké potíže s chůzí, tak tento výlet jsem zvládla a domů odjížděla opravdu nadšená a vím, že se do Kolína ještě někdy musím určitě vrátit, abych prozkoumala další jeho část.
Kahomar - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz