Bazilika svatého Prokopa je římskokatolický farní kostel v Třebíči. Postaven byl ve stylu románsko gotickém na místě původní kaple při benediktinském klášteře v letech 1240-1280. Později byl klášter přebudován na klášterní hrad. Původní podoba baziliky se dochovala dodnes. Na délku měří 65,7 metrů a na šířku 20,2 metrů. V roce 2003 byla zapsána na Seznam UNESCO.
Severní předsíň baziliky má nádherný portál. Je bohatě zdoben sedmi hladkými žulovými sloupy s trojbokými pískovcovými hranoly zdobenými ornamentální dekorací. Tomuto portálu se také říká Brána rajská.
Bazilika svatého Prokopa má tři lodi a na západě dvě věže. Hlavní loď je nejširší a má šest klenebních polí, dvě boční lodi mají devět klenebních polí. Hlavní loď je vyšší než boční lodi, dělí je šest pilířů, které vytvářejí lomené oblouky. Zajímavé je, že se střídají silnější a slabší. Síťová klenba hlavní lodi pochází až z doby baroka. Nad slabšími pilíři jsou barokní plastiky českých světců. V severní lodi je opatská kaple, která je od hlavní lodi oddělena zdí. V kapli se dochovaly původní nástěnné malby s biblickou tematikou. Z každé strany hlavní lodi je šest lomených horních oken. Stejný počet oken mají i boční lodi. Pseudogotický oltář je zasvěcen svatému Vojtěchu, v bazilice je od roku 1935. Hraběcí oratoř je přístupná přímo ze zámku.
Pod hlavní lodí je krypta, která má polygonální apsidu. Je klenutá v pravidelných čtvercových polích křížovou klenbou. Osmiboké pilíře, kterých je 50, ukončují hlavice zdobené rostlinnými motivy. Jeden z pilířů byl vybourán v době, kdy zde byl sklad pivovaru. Později byl nahrazen válcovým sloupem. Krypta původně sloužila k pohřbívání mnichů, později pro pivovar. Strop je z původních dřevěných trámů.
Bazilika má mimořádnou architektonickou hodnotu. Spojují se zde období románské a gotické. Stavitelé vycházeli z románské koncepce, ale zároveň již znali gotické prvky. Na mnoha místech je tedy využili. Zajímavé je také to, že na některých kamenných kvádrech jsou značky kameníků. Ke stavbě byla využita hrubozrnná šedá žula, jen místy je doplněná oslavanským pískovcem.
Pokud pojedete do Třebíče, určitě baziliku navštivte. Je to to nejkrásnější, co v tomto městě je. Za návštěvu určitě stojí i židovská čtvrť – v Třebíči žili vedle sebe po staletí židé a křesťané.