Když ho chcete
Pokud nastala ta správná chvíle – porodní branku máte otevřenu na 3 až 4 cm (jste-li prvorodička) nebo alespoň na 2 až 3 cm (rodíte-li podruhé, potřetí...) a pokud aplikaci nebrání zdravotní důvody vaše nebo vašeho miminka, pak je možné epidurál podat. Zavedení trvá pět až deset minut a provádí jej výhradně zkušený anesteziolog. Porodní asistentka vám pomůže položit se na levý bok (někdy se zavádí katetr vsedě) a zakulatit záda do tzv. kočičího hřbetu. Dezinfekcí očistí a rouškami ohraničí okolí místa vpichu. Pak se málo citelnými injkcemi „umrtví“ kůže a podkoží v místě aplikace anestetika. Poté se už bezbolestně (budete cítit jen tlak) zavede do epidurálního prostoru (to je místo v oblasti páteře, vně obalů míchy) speciální jehlou tenká hadička (katetr), kterou putuje anestetikum. Hadičku vám pak zafixují na zádech a rameni, kde nebrání v pohybu ani při alternativních polohách.Zdravotní důvody
O možnosti podání či nepodání epidurálu také rozhoduje porodník na základě zdravotního stavu rodičky i plodu, přičemž posuzuje všechny okolnosti porodu.Doporučí jej, když maminka trpí srdečně-cévním onemocněním, epilepsií, cukrovkou a některými jinými chorobami, nebo když je miminko otočeno koncem pánevním napřed, když chce na svět předčasně anebo jde naopak o porod po termínu, když se samovolně rodí dvojčata, když selhává placenta a dítě trpí poruchou výživy a podobně. Porodník také sám nabídne tuto úlevovou metodu, když ženě hrozí fyzické i duševní vyčerpání.
Nepodá jej v situaci, když je žena alergická na konkrétní lokální anestetikum, když se v místě vpichu objevuje infekce kůže, vyrážka, případně souvislé tetování, když matka trpí špatnou srážlivostí krve nebo krvácí z neznámého důvodu, když dítě trpí nedostatkem kyslíku, nebo jde o překotný porod, a také tehdy, když si tuto analgezii rodička vysloveně nepřeje.