A čeho že se ve tmě děti vlastně bojí? Je to strach z neznáma, z absence světla či z bytostí, které tmu obývají v pohádkovém světě? U každého je to jiné. Rodiče s tímto problémem bojují různými metodami a s různou úspěšností. Někteří se snaží děti uklidnit a vysvětlovat jim, že se skutečně nemají čeho bát, ukazují, že pod postelí opravdu není žádné strašidlo, a dodávají jim pocit jistoty. To jsou případy maminek vysedávajících dlouhé hodiny v dětských pokojíčcích, dokud jejich ratolest neusne.
Jiní rodiče sázejí na pomoc odborníků či na praktické pomůcky. Dětští psychologové disponují řadou postupů, jak se se strachem vypořádat, aniž by dítě bylo vystaveno ještě většímu stresu. Například pokud máte doma psa či kočku, dítě může nabýt jistoty už jen tím, že váš domácí mazlíček bude spát ve stejné místnosti. Pokud dítě ví, že není zcela samo, postačí mu k uklidnění i zvířecí kamarád. Další cestou může být i rozumná cenzura televizních pořadů a pohádek, ke kterým mají ti nejmenší přístup.
Příjemnou a snadnou metodou, jak bojovat se strachy svých ratolestí, je světlo. Ať již necháte otevřené dveře pokojíčku a rozsvíceno ve vedlejší místnosti, nebo zakoupíte speciální lampičky, vašeho benjamínka to pomůže uklidnit.
Zajímavou možností jsou i speciální druhy chytrých bezdrátových vypínačů, které umožňují nastavení vlastních světelných programů, takže bez problému nahradí i dětské lampičky. Například moderní bezdrátové vypínače je možné umístit kamkoli, na zeď, dřevo, sklo, vanu nebo noční stolek. Jsou snadno přenosné a dítě je tedy může mít skutečně na dosah. Má tak možnost ovlivnit osvětlení pokojíčku, aniž by opouštělo teplo a bezpečí postýlky. Vypínač pracuje na principu vysílání a příjmu radiofrekvenčního signálu a je zcela nezávislý na běžných kabelových rozvodech. Často postačí i jednoduchý světelný bod, například zásuvky či vypínače vybavené LED diodovým světlem. Ty sice místnost nenasvítí, ale dítě neusíná ani se neprobouzí do naprosto temného prostředí. Vždy má na očích záchytný bod, který je mu známý.
Strach ze tmy nebo z neznáma mohou pozitivně ovlivnit i kolektivní aktivity. Někdy jsou to dětské tábory a školy v přírodě, jindy různé outdoory, hry, noční bojovky, občas zafunguje vliv odolnějších vrstevníků, občas první lásky či potřeba ukázat se. A někdy dítě se svým strachem žije dlouhodobě a pracně se ho zbavuje až v dospělosti.
Pokud chce člověk se strachem pracovat, pomáhá koučování, někdo sáhne třeba k terapii, jiný to řešit nebude a pouze si zachová zvyk usínat v osvětleném pokoji.
Zdroj, foto: xComfort