Malému miminu těžko vysvětlíte, co může a co ne. Proto je dobré zajistit domov tak, aby byl bezpečný a dítko se nezranilo. Jak bude dítko větší, tak mu vysvětlíte, jaké nebezpečí mu hrozí. Pro lezoucí dítě a také pro dítě, které začíná samo chodit, musí být místnost, ve které se pohybuje, bezpečná. Proto zařiďte svému dítěti místo na hraní, kde si neublíží a vy na něj uvidíte.
Děti jsou hravé a neví, co jim může ublížit. Stejně tak, jako maličké hračky se mohou dítěti vzpříčit v krku. Malé děti všechno strkají do pusinky, proto nedávejte dítěti hračky, které jsou pro ně nevhodné. Stačí chvilinka nepozornosti a dítě se může udusit. Dávejte si také pozor na léky a ukládejte je mimo dosah dětí.
Kuchyň
Patří mezi místnost, kde může přijít dítko snadno k úrazu. Proto je raději do této místnosti nepouštějte. Když vaříte, tak se snažte mít dítě na bezpečném místě na hraní, odkud na něj z kuchyně uvidíte. Je to mnohem bezpečnější, když se vám při vaření neplete pod nohy. Při vaření na sporáku používejte jen zadní plotýnky. Nikdy nenechávejte na předních plotýnkách hrnce s horkou vodou, nebo pánev s rozpáleným olejem. To samé se týká varné konvice s horkou vodou, nikdy ji nenechávejte na takovém místě, aby ji mohlo dítě stáhnout, může zavadit o přívodní šňůru. Opařeniny patří k těžkým úrazům a poznamenají dítě na celý život. Zapojené elektrospotřebiče nenechávejte nikdy bez dozoru. Hrníčky s horkými nápoji a teplá jídla nenechávejte v dosahu dětí. Na kraji kuchyňského stolu nenechávejte ostré náčiní jako jsou nože, otvíráky, konzervy aj. Dítě se může snadno zranit.Elektrospotřebiče
Všechny elektrospotřebiče, ke kterým se dítě snadno dostane, odstraňte z jejich dosahu. Včetně šňůr a přívodních kabelů. Televizi mějte na pevném podkladu a přívodní šňůru zabezpečte, aby se dítě nezranilo. Pokud elektrospotřebiče nemáte kam uložit, tak dítě do takové místnosti nepouštějte. Žárovky a lampy nenechávejte na místě, kde by se o ně mohlo dítě spálit nebo je shodit.Nábytek v místnosti zkontrolujte, zda nemá ostré hrany a neklouže, dítě, které začíná chodit, by se mohlo snadno zranit. Volně ležící koberce připevněte, nebo odstraňte. Podlahu vytírejte prostředky, které nekloužou. Zabezpečte topení a radiátory v bytě. Pokud máte v bytě schody, zabezpečte je bezpečnostními vrátky. Mezi dveřmi si může dítě skřípnout prsty. Zabezpečte dveře bezpečnostním zavíráním, nebo je zamkněte. Pro děti jsou nebezpečné některé pokojové rostliny. Například diefenbachie. Nenechávejte je na zemi na různých stoličkách, ale odstraňte je z dosahu dětí. Jak budou starší, tak jim vysvětlíte, že se na takové rostlinky nesahá, protože mohou být moc nebezpečné. Pokud máte doma nějaké chlupaté miláčky, nenechávejte misky na žrádlo po použití na podlaze. Malé děti rády uždibují žrádlo domácích mazlíčků.
Koupelna
Všechny čisticí a prací přípravky skladujte mimo dosah dětí. Nenechávejte nic na podlaze položené, hlavně žíraviny, jako je Savo aj. Všechny nebezpečné chemikálie uložte do skříně a zamkněte je. Nenechte nikde volně ležet žiletky a holicí strojky. Do vany používejte protiskluzovou podložku. Malé děti nikdy nenechávejte ve vaně samotné. Nezapomeňte, že vaše dítě se může utopit v několika centimetrech vody. To se týká také dětí, které už umějí sedět. Malé děti jsou slabé a lehce zranitelné. Jejich bezpečnost nesmíme podceňovat.Marta - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz