Je neděle, volný den, a my máme před sebou další nenáročný výlet do Moravskoslezských Beskyd. Tentokrát jsme se vydali do horské obce Bílá, jež je zároveň významným rekreačním střediskem během letní i zimní sezóny.
Auto jsme zaparkovali na parkovišti vedle hlavní cesty. Vydali jsme se k loveckému zámečku Bílá a odtud jsme pokračovali po turistické značce až k malému zookoutku (Obůrka Bílá).
Návštěva Obůrky je vhodná také jako samostatný výlet s dětmi. Vstupné sem je zdarma. Obůrka s divokou zvěří je umístěna v lese za loveckým zámečkem a je rozdělena na šest samostatných ohrad. V ohradách je umístěna zvěř jelení, srnčí, dančí, mufloní a divočáci. Zvláštní místo sdílí jezevec.
Každý druh zvěře má své krmné zařízení se zásobníkem. V místě jednotlivých druhů zvěře jsou umístěny informační tabule, kde se dozvíte vše potřebné.
K dispozici je parkovací plocha s kapacitou cca 50 míst.
Odtud jsme se pak vydali po asfaltce uprostřed lesů až k nádrži zvané Čurabský klauz. Nádrž, která dříve sloužila k plavení dřeva, patří mezi jedny z největších v Beskydech. V roce 2008 byla částečně opravena a teď nabízí příjemné prosezení v altánku i procházky po okolí. Vodní nádrž byla vybudována na potoce Čurábka v 19. století. Nádrže, tzv. klauzy, umožňovaly zvýšení průtoku na potocích tak, aby se dalo splavit dřevo až k pilám a hutím.
Čurabský klauz o objemu 5200 kubíků leží mezi masívem Kavalčanek a je lehce přístupný po asfaltové neznačené silnici z údolí Smradlavy asi 4 km od loveckého zámečku na Bílé. Po opravě v r. 2008 byla nádrž zarybněna pstruhem obecným.
Protože nám počasí přálo a my se ještě nechtěli vracet domů,
vydali jsme se k prameni říčky Smradlavá. Pramen se nachází v údolí, jímž
protéká potok s přiléhavým názvem Velká Smradlava. Již z dálky na sebe upozorní
charakteristickým sirným zápachem. Pramen včetně okolí je hezky upravený, vede
k němu dřevěný mostek přes potok, kousek od něj stojí přístřešek a lavičky.
Zelená turistická značka vás povede po lesní asfaltové cestě, která vychází z
centra Bílé vzdálené asi 4 km nenáročné chůze. Bývá označován za nejkrásnější
sirný pramen Beskyd – jistě proto, že kromě obvyklých bílých sirných bakterií v
něm žijí ještě velmi vzácné fialové bakteriální kolonie rodu Chromatium.
Díky dřevěnému přístřešku si lze léčivou vodu vychutnat i za nepřízně počasí. Mimochodem, výborná je z ní čerstvě uvařená káva! Káva nemá charakteristickou chuť a je obdařena hustou pěnou, kterou z obyčejné kohoutkové nebo balené vody nevytvoříte. Při pohledu zblízka pak upoutá vaše oči nezvykle bílý povlak v místě, kde voda dopadá na kameny. Jedná se o typický průvodní znak vody s obsahem sirovodíku, sledovatelný u všech vývěrů. Bílý povlak tvoří kolonie sirných bakterií oxidačního prostředí, jež jsou běžnou a nutnou součástí vody. Kromě nich lze přímo u vývěru občas pozorovat i již zmíněné černo-fialové povlaky bakterií redukčního prostředí.
Skoro se nechce věřit, že voda je navzdory bílému povlaku korýtka a fialové barvě bakterií Chromatium pitná, natož že má díky svému chemickému složení léčivé účinky při žaludečních potížích, bolestech kloubů a nemocích kůže. Voda nikdy nezamrzá.
Výlet se opět vydařil a my se vrátili domů šťastní, odpočatí a s nákladem léčivé vody v batohu.
ChytráŽena.cz