Město Blansko se nachází v Jihomoravském kraji na pravém břehu řeky Svitavy. První zmínka o osadě Staré Blansko pochází z roku 1136. V roce 1277 olomoucký biskup založil na levém břehu řeky Svitavy osadu Nové Blansko. Ta se stala později středem města Blansko. V devatenáctém století se zde rozvíjel hlavně železářský a strojírenský průmysl. Bylo tu několik firem, které byly v roce 1945 znárodněny, figurovaly pod názvy Metra Blansko, ČKD Blansko, Adast Blansko. V současné době značně výroba poklesla.
Vlakem je do Blanska velmi dobré spojení, protože leží na
hlavní trati. Ubytovali jsme se v hotelu nedaleko nádraží. Do města to
odtud není daleko, takže jsme si ho prošli hned po příjezdu. Moc památek tu
není, ale procházka po městě určitě stojí za to. Je zde vše hezky upraveno,
střídají se části starší s moderními. Ale přišlo mi to hezky sladěno.
Renesanční zámek byl postaven na přelomu šestnáctého a sedmnáctého století. Základy válcové věže pocházejí z románského období. Zámek byl několikrát přestavován. Vystřídaly se zde styly baroka, empíru i novorenesance. Poslední úpravy pocházejí z let 1960 – 1968 a byla zde obnovena původní renesanční podoba. Okolo zámku je park s jezírkem. V části zámku sídlí muzeum se stálými expozicemi věnovanými hlavně historii železářství a Moravskému krasu. Barokní kostel svatého Martina je středověkého původu a pochází ze sedmnáctého století. Dá se vystoupat na věž, kde je zavěšen zvon Poledník, který patří mezi nejstarší na Moravě. Další zajímavostí je Ježkův hrad. Rodina Ježků byla v Blansku velmi známá a uznávaná. Vlastnili zde továrnu na zpracování železa. Před ní jako vstup byl vystaven „hrad“ ve windsorském stylu, napodobenina zámku Miramare. Velká část areálu nyní není využívána. Nádherná budova je nepřehlédnutelná. Její krásu ale narušují reklamní cedule. Dřevěný kostelík svaté Paraskivy se sice neváže k historii města, ale je moc hezký. Pochází ze sedmnáctého století a do Blanska byl přivezen v roce 1936 z Podkarpatské Rusi. Zde se nám podařilo vloudit se dovnitř a nahlédnout do útulných prostor. Ostatní památky byly bohužel zavřeny, protože jsme tu byli v září a ještě k tomu v týdnu. Od září je většina památek otevřena jen o víkendu. Škoda. Prošli jsme si hezké náměstí Svobody. Uprostřed je park s lavičkami, hezkou fontánou s labutěmi a bronzovou sochou hříbat. V těsné blízkosti parku je radnice z roku 1885.
Blansko je také známé v turistickém ruchu. Hlavně proto, že je východiskem do oblasti Moravského krasu. Odjíždějí odtud autobusy, které vás dovezou do blízkosti jeskyní. Také pěšky se dá z Blanska dojít po turistických stezkách do oblasti pokryté několika jeskyněmi. I my jsme se vypravili do jedné z nich. Do té nejznámější – Punkevní jeskyně. Část cesty jsme jeli autobusem a část šli pěšky. A protože to je delší vyprávění, tak vám o tom napíši celý článek.
ChytráŽena.cz