Věděli jste, že až 40% psů vykazuje příznaky kloubních potíží? A nejenom to. Problémy s mobilitou patří mezi jednu z nejčastějších starostí, kterou řeší majitelé zvířat. 25% majitelů zdravých psů (tj. bez příznaků osteoartritidy a bez známek nadváhy nebo obezity) jim podává doplňky stravy sloužící ke zlepšení mobility.
To, že Váš mazlíček takové problémy nemá, ještě nemusí nic znamenat. U významného procenta psí populace, která se v současné chvíli zdá být zdravá, se časem vyvinou problémy s mobilitou. Jedná se hlavně o:
- Psy plemen s vysokým rizikem vzniku osteoartritidy, zejména velká plemena (doga, labradorský retrívr, německý ovčák, rottweiler a další), ale také některá menší plemena, jako např. shetlandský ovčácký pes
- Aktivně pracující psy
- Sportovní psy ve výslužbě
Citlivost kloubů roste s věkem a existují některá plemena, která spadají do skupiny s vyšším rizikem vzniku kloubních potíží. Ty se ale mohou objevit u kteréhokoliv plemene, velikosti nebo věku psa.
Co tedy s tím? Určitě se v tomto případě vyplatí prevence. Bohužel nebylo dosud zjištěno, jaká je přesná účinná dávka chondroprotektiv (glukosamin hydrochlorid, chondroitin sulfát), která by mohla výrazným způsobem zlepšit nebo zabránit problémům s mobilitou zvířete.
Vhodnější cestou je zvolit takový doplněk nebo krmivo, které obsahuje zvýšenou hladinu omega-3 mastných kyselin, konkrétně EPA (eikosapentaenová kyselina). Tato látka dokáže zabránit syntéze enzymů (tzv. agrekanázy), které mají schopnost odbourávat tkáň chrupavky. Dále omega-3 mastné kyseliny dokážou tlumit případné zánětlivé onemocnění. Ale je důležitý i jejich poměr k omega-6 mastným kyselinám, kdy by omega-3 mastné kyseliny měly být v převaze a poměr by měl být úzký. Pokud toto nebude dodrženo, nedosáhneme požadovaného výsledku.