Pravou břišní koliku poznáte podle toho, že si dítě křečovitě přitahuje nožičky k tělu. Povrch bříška je napjatý a na dotek nezvykle citlivý. Pokud kojíte, je dobré vyřadit z jídla všechny nadýmavé potraviny. Ale o tom jste určitě už slyšela a bohužel ne vždy to pomůže. Také můžeme vzít nožičky děťátka, pokrčit je a jemně je přitlačit k bříšku.
Na bolest břicha pomáhá jemné masírování bříška, nošení na předloktí (bříškem dolů) nebo pokládání na bříško. Ale pozor, ne těsně po jídle! V lékárně jsou k dostání i speciální masážní olejíčky, s kterými můžete dítěti malým krouživými pohyby masírovat bříško. Olejíček zahřejeme v dlaních, aby nestudil. Pokud se do lékárny nedostaneme, klidně postačí i obyčejný olivový olej. Každopádně pro začátek vybírejte vždycky olejíčky co nejméně aromatické, mohly by miminko dráždit a to by bylo pak neklidné ještě více.
Pokud máte už dítě větší, zamíchejte mu na bolest břicha do kaše hodně zralý banán. Stačí půlka. Abyste měli takovou pomoc vždy po ruce, nakupte s předstihem v samoobsluze několik zralých banánů, oloupejte je, omyjte, rozkrojte napůl a zamražte. V případě potřeby stačí kousek banánu vyndat, nechat rozmrazit v mikrovlnné troubě a přidat do jídla.
Dalším oblíbeným receptem na bolest břicha, který většině dětí naštěstí chutná, je anýzový čaj. Půl čajové lžičky anýzu rozdrťte v hmoždíři a přelijte je šálkem vařící vody. Nechte vychladnout, přeceďte a podávejte v lahvičce nebo po lžičkách. Nebo si můžete anýzový čaj uvařit pro sebe (asi 4x větší dávku) a popíjet ho. Účinné látky přejdou do mateřského mléka, ale účinek je o poznání slabší a pomalejší. Každopádně odvar nepoužívejte déle než dva maximálně tři týdny.
Na bolest břicha pomáhá i teplý heřmánkový odvar. 1 lžíci sušených heřmánkových květů spařte jedním litrem vařící vody a nechte trochu vychladnout. Přeceďte a do odvaru namočte na deset minut čistou utěrku nebo plínku. Vyždímejte a přiložte na bříško. Zabalte ještě do deky a nechte působit asi čtvrt hodinky. Ovšem připravte se na to, že použitá plenka zežloutne a už ji nikdy nevyperete.
Některá miminka ale mohou být na heřmánek alergická. Ale nezoufejte.
Prakticky stejnou službu vám na bolest břicha udělá bavlněný polštářek naplněný třešňovými jadérky, který se nahřívá v mikrovlnce. A když bolesti pominou, malý capart ho ještě s oblibou používá jako hračku.
Podobně jako heřmánkový lze ještě udělat na bolest břicha bramborový zábal. Omyjte šest středních brambor a uvařte je doměkka. Nechte trochu vychladnout a rozmačkejte na kaši. Znovu zkontrolujte teplotu a poté přelijte do bavlněné utěrky. Dobře zabalte, přiložte na bříško a omotejte bavlněným šátkem. Nechte působit asi čtvrt hodinky.
Notburga - čtenářka
ChytráŽena.cz