Zima je období, kdy jsme nejvíce ohroženi různými nemocemi z nachlazení. Mezi ně určitě patří bolest v krku a kašel, který se málokomu v tomto období vyhne. Každý víme, že na posílení obranyschopnosti je nutné zvýšit přísun vitamínů a minerálních látek, které najdeme v čerstvé zelenině, ovoci i oříšcích.
Důležité je také dodržovat pitný režim, dopřát si dostatek spánku, pohybu a málo stresu. Při bolesti v krku jsou vhodné hlavně teplé tekutiny, různé bylinkové čaje nebo polévky, kterými podpoříme pocení. Na bolest v krku platí také zvlhčování vzduchu v místnosti.
Bylinkové čaje
Pití bylinkových čajů na různé zdravotní neduhy známe už z dob našich babiček. Příznivé účinky na bolesti v krku a kašel mají tyto bylinky: zázvor, divizna, jitrocel, šalvěj, plicník, sléz, podběl, lipový květ, černý bez, řepík, heřmánek, podběl, řebříček, mateřídouška. Příznivé účinky má také máta a meduňka. Všechny čaje působí příznivě, obsahují spoustu účinných látek a silicí, které léčí bolest v krku i kašel. Určitě si najdete nějakou bylinku, která vám s nepříjemnými bolestmi v krku a v boji s kašlem pomůže. Čaj osladíme medem a dochutíme citrónem. U bylinkových čajů si dávejte pozor na alergie.
Zázvorový čaj s kořením
Do vody přidáme kousek kořene čerstvého zázvoru, hřebíček, nové koření a kousek skořice. Po uvaření přidáme šťávu z citrónu a med. Čaj má protizánětlivé účinky. Pomůže zlikvidovat zánět v krku.
Kloktání a vyplachování úst
Bolest v krku zmírňuje také časté kloktání během dne. Zkuste některé bylinky například šalvěj, heřmánek nebo jinou bylinku k častému výplachu dutiny ústní nebo kloktání. Příznivé účinky má také jablečný ocet smíchaný s vlažnou vodou. Bolesti v krku také zmírní kloktání vody se solí.
Obklady a zábaly na krk a hruď
Zábal z olivového oleje. Kapesník namočíme do olivového oleje, jemně nahřejeme nad parou a přiložíme. Z dob našich babiček je znám obklad z tvarohu a sádla. Do tvarového obkladu můžeme přidat i kousky syrové cibule. Do sádlového obkladu dáme mletý muškátový oříšek. Účinný je také bramborový obklad. Teplé uvařené brambory rozmačkejte a rozložte na šátek nebo kapesník. Na obklad si dejte teplou šálu a nechte působit.
Cibule, česnek, křen i zázvor byly odpradávna prostředky proti nemocem a pro posílení imunity. Všechny druhy mají protizánětlivé vlastnosti a můžeme je nazvat přírodními antibiotiky. Všechny elixíry jsou nejúčinnější v čerstvém stavu. Na bolest v krku dobře působí česnečka s přídavkem čerstvě nalisovaného česneku, který přidáte na závěr. Čerstvou cibuli i křen můžeme přidat k masitým pokrmům nebo do pomazánek. Čerstvý zázvor se používá k přípravě horkých nápojů, do masových a rybích pokrmů, do polévek, k dušenému masu nebo ovoci.
Můžete si také připravit jídla, která ochutíme pikantním kořením. Kajenský pepř se nejčastěji využívá jako koření, které dodává jídlu ostrost a podporuje trávení. Ne však všem udělá dobře, na ostrá koření bývají také alergické reakce. Pokrm si můžete dochutit také chilli kořením, nebo pálivou paprikou.
Cibulový sirup
Cibule nakrájíme nadrobno, posypeme krystalovým cukrem, přidáme med, zakryjeme a necháme pár hodin odstát, až vznikne dostatečné množství sirupu. Pomáhá při kašli.
Hroznová šťáva
Hroznová šťáva nám může pomoci v boji s kašlem. Nápoj má i preventivní účinky.
Máslový čaj
Máslový čaj na škrábání v krku. Teplý černý čaj smícháme s troškou másla a lžící medu. Promícháme a ihned vypijeme.
Když vás začne bolet v krku, zkuste některou z babských rad. Jsou levné a uděláte si je z věcí, které běžně doma máte. Navíc opravdu pomáhají.
ChytráŽena.cz