Tentokrát jsme si udělali výlet do od nás necelých 100 km vzdálených Teplic. Jedná se o statutární město v Ústeckém kraji. Leží 15 km západně od Ústí nad Labem v široké kotlině mezi Krušnými horami a Českým středohořím. Dominantou města viditelnou zdaleka je Doubravská hora. Teplice mají zhruba 50 tisíc obyvatel a jsou známé jako lázeňské město i svým fotbalovým klubem FK Teplice. Město „proslavila“ v hudební branži rocková kapela Kabát, jejích frontman Josef Vojtek je místním rodákem.
Našim cílem výletu se tentokrát ovšem stala místní botanická zahrada. Počátky zahrady v blízkosti Písečného vrchu sahají až do roku 1896, kdy bylo rozhodnuto o vybudování zásobní zahrady pro město Teplice - Šanov. Původní zahrada sloužila zejména k předpěstování rostlin do lázeňských parků a pro zazimování palem.
Původní skleníky, které soužily především lázním, ať již k produkci řezaných květin, či k zazimování rostlin se podařilo v sedmdesátých letech minulého století zrekonstruovat a jako botanickou zahradu pak otevřít veřejnosti v březnu roku 1975. Tehdy ovšem zahrada spadala pod Technické služby města.
Novodobá historie botanické zahrady se pak začíná psát v roce 2002. V době oficiálního vzniku zahrada zdědila na 2 000 druhů rostlin. Necelá polovina byla vysazena v asi hektarové venkovní expozici, větší část patřila k subtropickým a tropickým rostlinám. Přestože expozice vznikaly spíše v nouzových podmínkách, podařilo se díky zahradnické zručnosti a hlavně nadšení pracovníků mnohé, a zahrada za prohlídku rozhodně stála i v minulosti.
Venkovní expozice zaujme rozsáhlou skalkou v centrálním trávníku nebo geograficky uspořádanými záhony s trvalkami a letničkami jednotlivých oblastí na Zemi. Zastoupeny jsou jak druhy z přírody, tak vyšlechtěné kultivary. Nechybějí rostliny užitkové, léčivé či jedovaté. Stín a možnost odpočinku se pak nabízí pod korunami vzrostlých stromů místního malého arboreta či v tiché besídce. Laviček a různých zákoutí je tu opravdu hojné množství a každý si jistě vybere právě to místo, které ho nejvíce oslovilo.
Skleníkový komplex Tropicana je rozčleněn do čtyř klimaticky odlišných částí. Xerický skleník soustřeďuje flóru suchých oblastí, zejména polopouští Střední a Jižní Ameriky, Jižní Afriky a Madagaskaru. Naleznete zde jak sukulenty, tak trnité keře, dřeviny a celkově rostliny přizpůsobené nedostatku vláhy.
Tropický skleník je ze všech největší, patří k němu i lávka s mostem a vy se tak můžete na rostliny podívat i z ptačí perspektivy. Pod střechou vysokou téměř 16 metrů, na ploše přes 1 000 m2, najdeme rostliny z deštných lesů Ameriky, Asie, Austrálie a Afriky. Celou expozici doplňují vodopád, jezírko, akvária, zřícenina mexické pyramidy a vitrína s orchidejemi a dalšími vzácnými druhy rostlin.
Subtropický skleník je věnován zejména chilskému deštnému lesu, ale nalezneme zde i výsek historické krajiny na Teplicku z doby před 20 miliony let či ukázku horského asijského lesa. Při jihoamerických rytmech můžete příjemně posedět v tradiční pergole a vychutnat si jedinečnou atmosféru.
Nejnovější stavbou celého areálu je pak Skalničkový skleník. V něm jsou návštěvníkům představeni choulostiví zástupci horských rostlin z celého světa s hlavním zaměřením na jihoamerické Andy a květenu Chile včetně pouště Atacama.
My jsme v botanické zahradě strávili zhruba dvě příjemné hodinky nedělního odpoledne. Jen kousek od vstupu slouží k osvěžení místní malá kavárna (cukrárna), ve vstupní hale do skleníků se pak nachází automat na kávu a jsou zde také krásné velké a čisté toalety. Vstupné pro dospělou osobu činí příznivých 100 Kč, parkování je v okolí botanické zahrady zdarma, ale je to i trošku o štěstí, neb žádné velké parkoviště zde není.
Každopádně my jsme se sem vrátili zhruba po 10 letech a je vidět, že zahrada je čím dál tím hezčí. Výlet se nám moc líbil.
Kahomar - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz