Jelikož předpověď počasí byla příznivá na túry a výlety, přijeli k nám na sobotu i naši známí, kteří si chtěli udělat výlet k "vrtulím".
Chatu máme v rekreační oblasti Sokolské chaty. Tato rekreační oblast patří mezi nejstarší chatové osady na Slovensku, leží v malebném údolí pramenu říčky Trnávka. Osadu založili koncem 20. let minulého století mladí členové tělovýchovné organizace Sokol. Dnes je v chatové osadě postaveno okolo 140 chat. Navzdory tomuto počtu je chatová osada jako jedna velká rodina a chataři sem jezdí v každém ročním období.
Po brzkém obědě jsme se tedy všichni vydali na výlet.
Asi 3 km nad chatovou osadou se nachází obec Rozbehy. Je součástí obce Cerová a první písemná zmínka o obci je z roku 1598. Celá obec se rozprostírá na okrajovém hřbetu Brezovských Karpát a dnes v ní žije už jen několik stálých obyvatel. Většina domů zde slouží jako rekreační chalupy.
Za vesnicí na vápenné skále se nachází první větrný park na Slovensku - první cíl našeho výletu. Je v provozu od srpna 2003. Jsou tu nainstalované čtyři už zdálky viditelné turbíny (vrtule) s průměrem 47 metrů na 76 m vysokých stožárech (celková výška je 100 m). Výkon turbín je v závislosti na síle větru 3,5 - 16 m/s, 200 až 660 kW. Celkový výkon elektrárny je 2,6 MW. Roční produkce energie představuje 4000 MWh.
V blízkosti vrtulí v nadmořské výšce 460 m se nachází 7 metrů vysoká rozhledna postavená z betonových tvárnic a obložená přírodním kamenem. Okolí rozhledny je vybaveno lavičkami, které slouží pro oddych turistů. Rozhledna byla otevřena starosty družebních obcí Cerová-Lieskové a moravské obce Lužice 24. října 2009. Návštěvníkům rozhledny se nabízí pohled na severní část Záhorskej nížiny a nejvyšší vrch Malých Karpát Záruby.
Při dobré viditelnosti je pěkný pohled východním směrem na Zobor, Tríbeč, Považský Inovec, město Hlohovec, severně se tyčí na Bradle Mohyla Milana Rastislava Štefánika, pohoří Bielych Karpát, vrch Veľká Javorina. Na severozápadě jsou vidět kopce Chvojnickej pahorkatiny a Pálavy. Tento výhled do širokého okolí jsme si nenechali ujít ani my.
Dalším naším cílem byla zřícenina hradu Korlátka, ležící nedaleko rozhledny, necelé dva kilometry za obcí Rozbehy v zalesněném terénu Malých Karpát v nadmořské výšce 455 m n.m. Před hradem je informační tabule, ze které se turisté dozví něco o historii hradu. Hrad byl postaven v 11. století jako strážný hrad tzv. Českej cesty. Česká cesta (Via Bohemica) byla významnou obchodní cestou. Jako evropskou obchodní magistrálu ji na přelomu let 1335/1336 ustanovil uherský král Karol Róbert a český král Jan Luxemburský. Byla součástí delší evropské obchodní cesty, vedoucí od Bosporu až ke břehům Atlantiku.
Stavitelem nebo prvním významnějším majitelem hradu byl Konrád Korlath a ve 13. století byl majetkem rodu Abovcov. Na začátku 14. století se stal majetkem Matúša Čáka Trenčianskeho, pána Váhu a Tatier, který o něj přišel v bitvě s uherským králem Karlem I. Hrad postupně patřil mnohým dalším majitelům (Stiborovi zo Stiboríc a jeho synovi, loupežnému rytíři Jánovi Moravanskému, Mikulášovi z Uljaku, Osvaldovi z Bučian, Františkovi Nyárymu, Gašparovi Pongráczovi a jeho bratru Jánovi z Oponíc) a několikrát byl na hradě i sám král Žigmund.
Do roku 1700 se tu vystřídali Pongrácovci i Appóniovci. Po jistou dobu měl na hradě majetkový podíl i šlechtický rod Wiindisschgrätzovcov. V roce 1740 pobývalo na hradě už jen několik panských drábů a sluhů, kteří střežili vězně v hradních pivnicích. Navzdory tomu, že byl hrad ještě zachovalý, panstvo ho opustilo a odstěhovalo se do pohodlnějších zámků v Jablonici a na Lieskovom. Dodnes se z hradu zachoval už jen na Slovensku ojedinělý střep okrouhlé věže, zbytky paláce a hradeb. Nejvíce zachovalá je hospodářská budova v podhradí.
Po prolezení všech dostupných míst zříceniny a po pokochání se výhledy na široké okolí nám přišla vhod sklenice piva či kofoly v hostinci na Rozbehoch, kde jsme se zastavili při zpáteční cestě na chatu.
Do chaty jsme dorazili unavení, ale spokojení a při večerní opékačce jsme konstatovali, že se nám výlet vydařil.
dada274 - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz