Autor: Tóibín Colm
Překlad: Daniela Theinová
Nakladatelství: Mladá fronta
Datum vydání: 2/2016
Formát: 130 x 200 mm
Vazba: Vázaná s přebalem
Počet stran: 304 stran
Cena: 231 Kč
Mladá fronta připravila nové vydání knihy Brooklyn, které vyšla k české premiéře filmu. Film Brooklyn natočený podle knihy uznávaného irského spisovatele Colma Toibína se dostal do výběru nominových filmů na 88. ročník filmových Oscarů a získal tři nominace: za nejlepší film, nejlepší herečku a za scénář.
Osud mladé irky, která si na začátku padesátých let jen těžko zvyká na nový život v New yorku do scénáře přepsal spisovatel Nick Hornby. Kniha s filmovou obálkou vyšla 15. února, česká premiéra filmu byla 25. února 2016.
Román irského autora Colma Tóibína Brooklyn vypráví prostý příběh obyčejné mladé ženy, která na popud rodiny odejde za prací do New Yorku. Dobrý úmysl sestry a matky podpořený tou nejlepší vůlí ze strany samotné Eilis vede k tomu, že dívka nastoupí cestu do neznáma, do světa, který s ní nemá (alespoň zpočátku) nic společného, do života, který si sama nevybrala. Eilisina ztráta je tím palčivější, že se jí bolestně stýská po něčem tak žalostně omezeném, jako bylo její dosavadní živoření v rodném Enniscorthy.
Brooklyn však není jen naléhavým příběhem jednoho smutného osudu. Tóibínova tichá, vyrovnaná a přesto bezprostřední próza podává detailně prokreslený obraz minulosti, konkrétně irského maloměsta a několika málo ulic ve starém Brooklynu první poloviny padesátých let minulého století. Samozřejmým kořením tohoto obrazu je humor. Humor bezděčný, nucený i bláznivý, ale vždy nevtíravý, tak jak jej přináší sám život.
Ukázka z knihy Brooklyn:
Eilis se vzbudila vprostřed noci, shodila pokrývku na podlahu, ale horko jí bylo stále, i když se snažila znovu usnout přikrytá jen prostěradlem. Byla celá zplavená potem. Všichni slibovali, že to má být poslední horký týden; brzy už teploty klesnou a pak se jí bude hodit přikrývka. Ale prozatím bude ještě dusno a vlhko a lidé v ulicích se budou dál znaveně ploužit. Její pokoj byl v zadní části domu a koupelnu měla hned přes chodbu. Prkna v podlahách vrzala a dveře, jak odhadovala, musely být z lehkého dřeva. Potrubí bylo tak hlasité, že věděla o každém, kdo šel v noci na záchod nebo se o víkendu vracel pozdě domů. Pokud ji hluk vzbudil, dokud byla venku ještě tma, a ona se mohla schoulit v posteli s vědomím, že má ještě čas si zdřímnout, nijak zvlášť jí to nevadilo. Dařilo se jí v takovém případě nepřipouštět si myšlenky na to, co ji v nadcházejícím dni čeká. Ale když se probrala a venku už bylo světlo, věděla, že do zazvonění budíku zbývá jenom hodina nebo dvě a pak že začne nový den. Paní Kehoeová, jíž dům patřil, pocházela přímo z Wexfordu a ráda si s Eilis zavzpomínala na domov, na nedělní výlety k moři do Curracloe a Rosslare, na zápasy v hurlinguTuto knihu Brooklyn koupíte v knihkupectví a na internetových stránkách nakladatelství Mladá fronta.
ZUZI
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz