Jedny z největších a nejstarších lázní jsou Széchenyi, které v poslední době proslavily soboty ve znamení divokých hudebních večírků. Za jedny z nejkrásnějších jsou označovány termály Gellért secesního stylu a unikátní atmosféru mají lázně Lukács, které navštěvovali slavní spisovatelé a umělci.
Széchenyi – nejstarší termální lázně v Budapešti
Jedny z nejnavštěvovanějších termálních lázní v Budapešti jsou Széchenyi, a to nejen kvůli šachovým stolům, k nimž můžete usednout s nohama namočenýma v léčivé vodě. Széchenyi patří od roku 1913 mezi nejznámější léčivé koupele v Evropě. Pyšní se novobarokním interiérem a 18 bazény. O tom, že termální lázně nejsou jen pro lidi ve středním věku, svědčí i fakt, že v těchto největších a zároveň nejstarších termálních lázních probíhají soboty ve znamení divokých hudebních večírků.Gellért – secesní památka, nebo lázně?
Secesní styl v každém detailu dominuje lázním Gellért, které byly otevřeny v roce 1918. Nesou označení nejfotogeničtější termální lázně, a to nejen v Budapešti. A je tu i další zajímavost: až do roku 2013 měly lázně oddělené prostory pro muže a ženy. Dnes si však relax, poskytovaný termálními prameny, mohou užívat páry společně (naštěstí).Lukács – intimní lázně pro umělecké duše
Unikátní atmosféru mají termální lázně Lukács, které navštěvovali slavní spisovatelé a umělci, a jsou mezi nimi oblíbené i v současnosti. Jsou totiž menší, intimnější a hlavně autentické. Pokud si odtud chcete odvézt suvenýr, pak v obchodech hledejte vodu v zelené láhvi s nápisem Szent Lukács. Pochází z fontány uvnitř lázní a léčí problémy s žaludkem, žlučníkem i ledvinovými kameny.Rudas – manželkám vstup zakázán!
V Budapešti už dnes nenarazíte na mnoho termálů, ve kterých jsou oddělené prostory pro muže a ženy. Lázně Rudas v tureckém stylu však dodnes částečně takto fungují. V pondělí, středu, čtvrtek a pátek si zde chodí pánové oddechnout od svých dam, kterým je vyhrazeno k relaxaci úterý. Ani tyto lázně však nejsou přehnaně striktní a párům tady patří víkendy.Zdroj: Eurolines