V průběhu jediného dne se až 22 000 krát nadechneme a spotřebujeme více než 15 kg vzduchu. Znečistěný vzduch v místnosti bývá příčinou vzniku alergií, vyvolává bolest hlavy, pálení v očích, únavu a dýchací obtíže. Zdá se to být až neuvěřitelné, ale za posledních 10 let vzrostl počet alergiků mezi dětmi téměř na 30% a jsou mezi nimi už i novorozenci.
Přinášíme Vám základní pravidla a rady, jak postupovat při výběru čističky vzduchu a na co si dát při nákupu největší pozor:
1. Vhodně zvolený a správně používaný čistič vzduchu zachytí domácí prach, pyly, výtrusy plísní, bakterie, zbytky roztočů, části zvířecí srsti, nebezpečné chemické látky a řadu dalších alergenů. Usnadní a zpříjemní pobyt v interiéru, a to: alergikům, astmatikům, lidem s častým onemocněním horních nebo dolních cest dýchacích.
2. Kritéria dobrého a výkonného čističe vzduchu:
3. Při výběru čističe vzduchu platí – jedna místnost = jeden čistič. Čističe vzduchu plní svoji funkci pouze v uzavřené místnosti. Instalace není vhodná do místností průchozích a trvale otevřených.
4. U čističů vzduchu je důležitý ionizátor, který obohacuje vzduch o lehké záporné ionty a zvyšuje čistící účinek.
5. Čistič vzduchu musí mít indikátor zanesení filtru, který uživatele upozorní na nutnost jeho výměny.
6. Provoz čističe v místnosti kratší než jednu hodinu je nedostatečný a neúčinný. Měl by být v provozu trvale nebo alespoň po dobu pobytu osob v místnosti.
7. Čistič vzduchu nedoporučujeme umístit na zem, pod strop nebo do těsné blízkosti okna a dveří, aby nedocházelo k nadměrnému přisávání usazených nečistot.
8. Optimální umístění je uprostřed mezi oknem a dveřmi na stěně nebo na vhodné poličce či skříňce.
9. Výstup čistého vzduchu má vždy směřovat do dýchací zóny v místnosti.
10. Před zapojením čističky vždy doporučujeme věnovat pár minut návodu k použití.
Přejeme Vám šťastnou ruku při výběru toho správného čističe.
Čtěte také Deset rad pro správný výběr zvlhčovače vzduchu.