Kdo je připraven, není překvapen
K údržbě je třeba využít maziva, která jsou na zámky přímo určená. Pokud sáhneme po agresivnějších rozpouštědlech nebo přípravcích na bázi oleje, může se stát, že se zámkový mechanismus poškodí či ucpe nečistotami.
Odmrazujte šetrně
Zamrzlý zámek vždy potrápí. A samozřejmě většinou ve chvíli, kdy se to hodí úplně nejmíň. Třeba v sedm ráno, když potřebujete naskládat rodinu do auta a zámek vás nechce pustit. Nebo po příjezdu na chalupu, když zjistíte, že kůlna se dřevem na topení se kvůli mrazu stala nedobytnou tvrzí…
Jak na rozmrazení?
Pomalu. Zahřívejte zámek postupně – využít můžete třeba fén. V ideálním případě ale sáhněte po odmrazovacím mazivu. Nastříkejte roztok na zámek, nechte několik vteřin působit a poté můžete odemknout.
Je jasné, že tváří v tvář zamrzlému zámku se drtivá většina lidí impulzivně snaží o co nejrychlejší rozmrazení. Na řadu tak často přichází horká voda. Ta ale nese riziko, že by mohla v zámku zůstat a zase zamrznout.
Čemu dalšímu se při odmrazování vyhnout?
S dveřmi nelomcujte, nesnažte se zamrzlý zámek odemknout silou. Kromě horké vody se vyhněte i agresivním rozpouštědlům – mohou poničit jak zámek, tak i samotné dveře. Mezi „zaručenými“ tipy se často objevuje také nahřátí klíče – opět nejde o vhodný postup, protože klíči vysoké teploty rozhodně nesvědčí.
Mazivo na zámky si pořiďte jak domů, tak do auta. Budete ho tak mít vždy po ruce a zamrzlý zámek už vám ranní cestu do práce ani víkend na chatě nezkomplikuje.
Zdroj: TOKOZ