Nejsnadněji ušetříme, když už při nákupu dbáme na malou spotřebu energie. K tomu slouží údaje na energetickém štítku, který zařadí spotřebič do jedné ze tříd energetické účinnosti. Označení je podle směrnic Evropské unie pro některé výrobky povinné. Třídy jsou rozděleny od A do G. Pro chladničky a mrazničky je kategorie A mírně zavádějící, protože nejvyšší třídu zde představuje A++, zatímco A označuje průměr. Přístroje typu G se dnes už na trhu prakticky nevyskytují.
Když na výrobku chybí energetický štítek, musíme data srovnat sami. Často stačí pohled na výrobní štítek. Vysavač s příkonem motoru 2500W spotřebuje značně větší množství elektřiny než ten s příkonem 1250W – a nesaje nutně lépe, protože sací výkon není na příkonu motoru přímo závislý. Často se důležitá data schovávají v malých nápisech. LCD televize spotřebuje například dvakrát méně než plazmová. A mnoho výrobců vůbec o energetické žravosti svých produktů mlčí. Potom pomůže jen měřič proudu, který si můžeme koupit nebo půjčit.
Pračky, myčky, chladničky
Při praní na 40 stupňů spotřebuje v nejlepším případě jen asi polovinu energie jako při praní na 60 stupních a prádlo přesto bude dokonale čisté. Při 30 stupních je spotřeba jen třetinová a na běžné znečištění teplota stačí. Jen silně ušpiněné prádlo vyžaduje praní nad 40 stupňů. Energeticky náročnou předpírku a vyvářku využijte jen v nutných případech.Standardní myčka na nádobí o šířce 60 cm spotřebuje v průměru méně energie a vody než menší myčka 45 centimetrová. Pračka, myčka a sušička pracují hospodárně, jen když jsou plně naložené. Proto už při nákupu myslete na to, jestli dokážete objem skutečně využít. Velká myčka se vyplatí, protože ji můžete zapnout, až když je zcela zaplněna. Naopak čekání na zaplnění pračky je nepraktické. Existují pračky s bubnem na 8 kilo, které využije jen málokdo. Výhodné jsou všechny úsporné programy. Ačkoli pracují většinou déle, spotřebují obecně méně energie.
Pohotovostní režim (stand-by) je u praček a myček dnes obvyklý, především kvůli automatickému systému bezpečného připojení na vodu. Přístroj proto nesmí být odpojen od sítě. Stand-by spotřeba by však měla být co možná nejmenší.
Myčky a pračky napojené na přípojku teplé vody šetří proud, jen pokud není voda elektricky ohřívána. Někdy je potřeba předřadný přístroj, který mísí teplou a studenou vodu. Přívod teplé vody by měl být co nejkratší a dobře zaizolovaný.
Sušička je žrout energie. Její energetická účinnost se většinou nepohybuje výše než ve třídě C. Čím silnější je odstředění, tedy čím sušší prádlo do sušičky přijde, tím méně energie spotřebuje. Ale prádlo uschne i na šňůře a zadarmo.
Čím větší chladnička a mraznička, tím vyšší spotřeba. Pro jedno a dvoučlennou domácnost stačí normálně chladnička se 100 až 150 litry užitkového prostoru. Pro větší domácnosti počítejte 50 litrů na osobu.
Třída A++ označuje u chladících a mrazících přístrojů nejvyšší energetickou hospodárnost. Přístroje s označením A++ spotřebují o polovinu proudu méně než A přístroje. Třída A+ asi o čtvrtinu méně. Optimální teplota se v mrazících skříních pohybuje kolem -18, v ledničce kolem 7 stupňů. Snížení teploty o 2 stupně vyžaduje o 15 % vyšší spotřebu energie. Čím chladnější je okolní prostředí, tím nižší spotřeba ledničky.
Nikdy proto nestavte ledničku do blízkosti topení!
Zdroj: SOS
ZUZI
ChytráŽena.cz