Na zahrádce pro nás vykonávají na jaře a v létě spoustu užitečné práce, a odměňují se nám krásným štěbetáním a zpěvem.
A jak to dělám já, aby se ptáčci rádi vraceli?
Nejprve krmítka vyčistím horkou vodou a kartáčem, teprve potom sypu do krmítek osvědčené dobroty.
Mezi ty nejlepší patří slunečnicová semínka, sezamová semínka, nesolené oříšky, rozinky, ovesné vločky, mák, strouhanku a jablečná a hrušková semínka. Můžeme také zakoupit již hotové směsi. Kupuji i hotové lojové koule, které jsou pochoutkou, hlavně pro sýkorky. Kosům nejvíce chutnají bobule ptačího zobu, černého bezu a jeřabin.
Nejlepší jsou pro ptáčky krmítka ve tvaru zvonu nebo zhotovená ze síťoviny, lojové koule zavěsíme na stromy, nejlépe se mi osvědčila zubní dentální nit, je pevná, a nepřetrhne se tak snadno.
Pokud mám čas, vyrábím i domácí lojové koule, smícháním hovězího loje a pšeničných otrub, v poměru 5:1, a touto směsí plním květináč nebo půlku kokosového ořechu. Vylepšit směs můžeme přidáním jadérek vlašských ořechů
A věděli jste například, že taková sýkorka zbaští za den tolik potravy, kolik sama váží?
A co rozhodně do krmítek nepatří:
- zbytky jídla z kuchyňského stolu- slané a kořeněné jídlo
- kynuté pečivo
- slané oříšky
Ptáčkům bychom uškodili, nesnášejí totiž sůl, která je v těchto potravinách obsažena. Krmení pro ptáčky také nenechám zvlhnout, lepší jsou malé dávky, ale pravidelné.
Také dávám pozor, kam krmítko zavěsím, máme totiž kočky, pro které jsou ptáčci, zabraní do zobání dobrot snadnou kořistí. Věším je tedy tak, aby kočka do krmítka nemohla, a pak už se jen těším z pohledu na hejna a štěbetání malých opeřenců. Někdy je to opravdu zábavnější než televize!
A i když mě ráno za rozbřesku vzbudí klepání hladových zobáčků na okenní sklo, vůbec se nezlobím, jsem ráda, že se jim u nás líbí.
Kačice – čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz