Jistě jste již četli řadu článků zabývajících se výhodami a nevýhodami stolních ventilátorů i klimatizací. Víte tedy, že pobyt v klimatizované místnosti vám může zapříčinit mnohé zdravotní potíže jako jsou záněty ledvin či nachlazení. Studený vzduch z ventilátoru vás může ofouknout a zablokovat vám krční nebo bederní páteř. A zároveň i přechody z klimatizovaných místností do neklimatizovaných způsobují výkyvy teplot lidského těla, snižování imunity a jednodušší možnost onemocnět.
Někdy jsou ale větráky nezbytnými pomocníky, díky nimž se zchladíme a dodáme si energii. Je na nich skvělé to, že je můžeme spustit kdykoliv a zároveň je kdykoliv vypnout. Není třeba se tak obávat zimy a hrůzných zdravotních následků popsaných výše. Krátké provětrání místnosti několikrát za den nikomu neublíží. Obzvlášť pokud bydlíte u rušné hlavní třídy, kde se vám s každým otevřením okna dostane do bytu řada nečistot, prachu a špinavého vzduchu.
Větráky jsou na rozdíl od klimatizací relativně levnou záležitostí. Jejich pořízení vás nebude stát tisíce, kvalitní přístroje se dají sehnat od 500 do 1000 korun. Záleží na vašich požadavcích ohledně funkcí a především výkonu.
Při výběru je dobré ventilátor vždy vyzkoušet. I když na obalu píšou „velmi tichý chod“, může to zrovna vám přijít hlasité. Zvuk ventilátoru by vás obtěžoval a nechtěli byste ho pak vůbec používat. Některé hluky se člověku prostě časem zprotiví.
Další důležitou informací je, kolik má ventilátor stupňů rychlosti proudění vzduchu. Čím více, tím lépe. Dokáže se pak naprosto podřídit vašim požadavkům a slouží vám, jak nejlépe umí. Možnost oscilace pak zajistí, že vzduch nejde jen jedním směrem, ale že se rozlévá rovnoměrně po celém pokoji. Záleží ale samozřejmě i na průměru ventilátoru a na velikosti lopatek. Opět tu platí: čím větší, tím více čerstvého vzduchu!
Nikdy nekupujte ventilátor s poničenou krycí mřížkou nebo bez ní. Je to nebezpečné nejen pro vás, ale především pro vaše děti. Rychlost lopatek je veliká a mohly by dítěti prsty amputovat.
Hodí se všude
Žádné obavy o to, zda se ventilátor hodí do interiéru vašeho bytu. Na trhu je veliké množství, mnohé ventilátory jsou speciálně designově upravené, až díky tomu vypadají jako ozdoba než jako praktický spotřebič. V zimě ho pak můžete díky jeho relativně malé velikosti a skladnosti schovat do skříně a vytáhnout ho zase až v teplých měsících.
Kromě stolních ventilátorů jsou na trhu i ventilátory stojací nebo ventilátory nástěnné, které si můžete přimontovat přímo na zeď či strop. Velice zajímavým dojmem působí ventilátory kombinované se světlem. Zajišťují kvalitní osvětlení místnosti a zároveň její dokonalé provětrání.
Přesto, že ventilátory nezajistí to pravé vyvětrání místnosti a nejsou tou nejzdravější možností, je dobré po nich sáhnout. Výsledek stojí za to. Čerstvý vzduch je totiž k nezaplacení!
Čtěte také:
Zrádné osvěžení
Problematika větrání z hlediska alergologie