Kuchyňský odpad patří na kompost, do kompostovatelného odpadu nebo do směsného odpadu. Podle Kanalizačního řádu platného pro území Prahy se nesmí dostat do stokové sítě ani v rozmělněné podobě. Za porušení tohoto ustanovení hrozí provozovateli drtiče pokuta.
„Omezení dané Kanalizačním řádem považujeme za nezbytné především z důvodu, aby nebyly překračovány limity přípustného znečištění odpadních vod a nebyla přetěžována kapacita čistírny odpadních vod. Je to i v zájmu zachování vzájemného rovnocenného postavení producentů odpadních vod, neboť dnes se neodvíjí cena stočného od biologického zatížení odpadních vod, ale čistě od objemů odváděných odpadních vod,“ uvedl radní hlavního města Prahy Petr Štěpánek.
Kanalizační řád stanovuje podmínky, za kterých se producentům odpadních vod povoluje vypouštět do kanalizace pro veřejnou potřebu odpadní vody z určeného místa, ve stanoveném množství a při dodržení nejvyšší přípustné míry znečištění. Nejvyšší přípustné míry znečištění odpadních vod byly stanoveny tak, aby odpovídaly normované produkci znečištění od obyvatelstva. Používáním drtičů mohou být tyto limity překračovány.
Kompostovatelný kuchyňský odpad je podle vyhlášky Ministerstva životního prostředí (č. 381/2001 Sb.) zařazen do kategorie komunálního odpadu a je veden jako biologicky rozložitelný odpad z kuchyní a stravoven. Jedná se tedy zásadně o odpad a jako s odpadem je nutno s ním zacházet a zneškodňovat jej v souladu s požadavky zákona o odpadech. V Kanalizačním řádu, v seznamu látek, které nejsou odpadními vodami a nesmí vniknout do stokové sítě, je pod položkou 21 uvedeno: „pevné odpady včetně kuchyňských odpadů, ať ve formě pevné nebo rozmělněné, které se dají likvidovat tzv. „suchou cestou“.
Provozovatelé drtičů kuchyňských odpadů mohou být sankcionováni ze strany společnosti Pražské vodovody a kanalizace v důsledku porušení podmínek stanovených Kanalizačním řádem.
Zdroj: www.praha-mesto.cz
Markéta Zemanová
Chytrá Žena.cz