V první části se dozvíte, co všechno k malování na textil budete potřebovat.
V druhé části pokračujeme:
Malování obrázků ze šablony kopírováním s transferovou tužkou
Pokud jste ještě nikdy na textil nemalovali, vězte, že budete potřebovat následující:
1) Textil, na který budete malovat
Pro začátek postačí jakýkoliv textil, starší tričko, nebo třeba kus hadru :-). Textil by měl být bavlněný, max. se doporučuje 5% příměs elastanu nebo bavlny.Svou roli, zejména při technice savování, hraje gramáž použitého textilu.
Jak je to tedy s tou gramáži?
Gramáž by se dala laicky vysvětlit tak, že čím je vyšší gramáž, tím je úplet ze kterého je tričko vyrobené silnější a také teplejší. Gramáž se moc často neuvádí, takže když nakupujete např. na internetu je velmi těžké odhadnout co přesně Vám dojde domů.
Dají se sehnat velmi laciná trička. Ty mohou dosáhnout nízké ceny použitím materiálu s nízkou gramáží. Tato trička jsou bezvadná, když máte malé děti a potřebujete je často převlékat a počítáte s tím, že tričko nebude vypadat moc super moc dlouho. Jsou bezvadná zejména v létě, protože se v nich rozhodně nikdo nebude potit. Nízká gramáž sebou nese také tvarovou nestálost, takže je velmi pravděpodobné, že se budou „točit švy“ a po několika vypráních budou švy všude jen ne v bocích :-)
Na druhou stranu velmi vysoká gramáž bude pravděpodobně také hřejivá. Ale toho bych se nebála, protože si výrobci dají veliký pozor na to aby použili příliš vysokou gramáž. Např. gramáž 320 g/m2 se používá už spíš na mikiny. Na trika je optimální 160-220g/m2.
Na druhou stranu pokud se o své první výtvory teprve začínáte pokoušet je možná lepší začít s levnějšími triky. Zejména u dětských triček nic nezkazíte ani gramáží nad 140 g/m2.
2) Barvy na textil
S malováním máme bohaté zkušenosti a poté co jsme vyzkoušeli různé barvy na textil (Barvička, Nerchau, Pébéo). Nejlépe se nám zatím pracovalo s francouzskými barvami Pébéo. Musí se sice zažehlovat, ale je s nimi krásná práce, mají konzistenci, kterou nemusíte upravovat, nijak ředit, na textilu se neroztékají (pokud je před malováním řádně protřepete) a textil v místě aplikace si ponechává měkkost i po praní.3) Štětce a hroty
Jste-li naprostý začátečník, doporučujeme pro malování kontury zakoupit spíše lahvičky a kovové hroty o síle 0,5 mm, které Vám práci výrazně usnadní. Tento hrot je dostatečně slabounký, ale ne zas moc. Je třeba si uvědomit, že čím slabší hrot, tím víc bude vidět každé nechtěné zaklepání ruky při malování.Pro malování barevných ploch obrázků budete potřebovat jeden silnější štětec (např. č. 10) na větší plochy a jeden slabší na detaily (např. č. 4, nebo 5) .
4) Transferová tužka
Výborný pomocník pro malování obrázků k přenosu motivu na textil, který Vám umožní přenést obrázek z vybrané šablony jako přes kopírák.Podrobný návod na práci s transferovou tužkou Vám přineseme již příští týden.
5) Navíc
Budete-li malovat barvami Pébéo, nebo jinými zažehlovacími barvami, připravte si ještě žehličku a pečící papír k zafixování barev.V dalších částech pokračujeme:
Malování obrázků ze šablony kopírováním s transferovou tužkou
Postup pro malování obrázku na textil přes šablony