1. Myslete dopředu
Na úplném začátku je třeba si položit několik důležitých otázek – pro kolik dětí by měl dětský pokoj sloužit a na jak dlouho? Někteří rodiče plánují vybudovat hravý a kreativní pokoj a později ho předělat na teenagerovský nebo již dospělácký. Jiní naopak plánují hned od počátku s takovým řešením, které poroste spolu s dětmi.
Většina dětí bydlí u rodičů i po skončení studia, dětský pokoj tak svým obyvatelům slouží velmi dlouho, a je proto vhodné, když jsou s ohledem na to vybaveny.
2. Rozvrhněte pokoj na zóny
Předem si sepište, co by v pokoji nemělo chybět – samozřejmostí je prostor pro odpočinek a spánek, dále místo vhodné k práci a studiu a také koutek na hraní a volnočasové aktivity.
Podle velikosti a dispozice pokoje pak tyto „zóny“ rozmístěte tak, aby jejich uspořádání bylo praktické a funkční. Při promýšlení každé zóny, především pak té volnočasové, přemýšlejte také o zájmech vašeho dítěte. Určité podmínky bude potřebovat nadšený sportovec, jiné zase malý čtenář.
3. Pracovní místo – dobré světlo a pohodlná židle
Stůl umisťujeme co nejblíže oknu, aby na pracovní plochu dopadalo maximum přirozeného denního světla. Ideální je umístění přímo naproti oknu, pokud to však dispozice pokoje neumožnuje, umístěte psací stůl bokem k oknu tak, aby si dítě nestínilo rukou. Minimální rozměr desky stolu by měl být 60 x 110 cm, ale pokud máte možnost větší pracovní plochy, neváhejte ji využít, jistě se bude hodit. Výška stolu se pohybuje od 70 cm do 76 cm dle výšky dítěte. Je dobré počítat s tím, že dříve nebo později na stůl přibude také počítač nebo notebook, a i spolu s ním by měl mít kolem sebe malý student dostatek prostoru na práci. Velkou pozornost věnujte také výběru židle, která by měla být ergonomická s možností nastavení výšky sezení, aby se na ní dítě nehrbilo a nekřivilo si páteř.
4. Dostatek prostoru pro relax a zábavu
Protože vaše dítě s nástupem do školy čeká mnoho nových povinností, je potřeba nechat mu volný prostor také na odpočinek a hraní, kde bude moci načerpat síly na plnění nových úkolů. Základem by měla být kvalitní postel, která by měla být umístěna tak, aby se v ní dítě cítilo bezpečně. V malém pokoji lze získat trochu místa navíc pořízením vyvýšené postele s úložným prostorem ve spodní části, která může také sloužit jako útočiště před mladšími sourozenci.
5. Na výběru osvětlení záleží
Dětský pokoj je vlastně obývací pokoj, ložnice i pracovna v jednom. Světlo by mělo být dostatečně silné a zároveň příjemné pro oči. Ideální volbou je LED osvětlení, které je úsporné, maximálně výkonné a nejvíce se přibližuje přirozenému dennímu světlu. V pracovním koutku by neměla chybět stolní lampa, ideálně s pohyblivým ramenem, aby bylo možné upravovat sklon a směr dopadajícího světla. Další lampičku je vhodné pořídit i do relaxační zóny, kde ji ocení především děti, které si rády čtou v posteli. Modely doplněné o možnost tlumení světla jsou pak vhodné i k usínání a mohou být zapnuté po celou noc, pokud se děti v pokoji samy bojí.
6. Barvy a dekorace dokážou zázraky
Také u výběru vhodných barev je potřeba myslet na to, že dětský pokoj je víceúčelový a slouží k mnoha rozdílným aktivitám. „Ideální je na velké plochy zvolit neutrální odstíny, jako je bílá, světle šedá či béžová. Další barvy pak můžete do pokoje vnést prostřednictvím doplňků a různých dekorací – závěsů, povlečení, polštářků, nástěnek či koberečků. Velmi populární jsou i různé samolepky na zeď, které se vyrábí v nekonečném množství designů. Nezapomeňte také, že mnoho dalších barev do pokoje vnesete hračkami, knihami a jinými osobními předměty, uzavírá Vokřálová.
Foto: AndysDesign