Barev na zdi se nemusíte bát, naopak - v interiéru mohou vytvořit velmi zajímavou atmosféru. Ostatně málokdo si cíleně vytváří zcela čistý interiér, v němž na bílých stěnách vynikne zařízení bytu. Většinou jde o nedostatek odvahy a nejistoty, jakou barvu zvolit. Barvy se nevybírají tak, že píchnete prstem do vzorníku s barvami - je třeba respektovat další zařízení pokoje. Vyjít lze třeba z barvy kvalitního koberce, ale také z odstínu závěsů nebo barevné výplně dveří. Samozřejmě záleží na tom, k čemu bude místnost sloužit.
Použití vhodných barev v místnosti může zakrýt některé její nedostatky. Pokud se v prostoru potýkáte například s nedostatkem světla, zkuste stěny vymalovat světlými barvami, ideální je krémová nebo světle žlutá, prostor se určitě prosvětlí. Místnosti orientované na sever působí většinou studeně, proteplit je lze žlutavými a naoranžovělými odstíny. Studené místnosti pomohou zútulnit i vzory. Chcete–li zútulnit místnosti s vysokými stropy, zvolte na podlahu, strop a horní části stěn tmavší a teplé odstíny. Naopak pokud chcete strop opticky zvýšit, použijte na strop i na podlahu barvy světlé. Malé prostory pomáhá zvětšit drobný světlý vzor, studené odstíny a také vhodně umístěná zrcadla.
Co ovlivní výběr barev
Všeobecně platí, že oranžová a žlutá jsou barvy evokující optimismus a radost ze života, modrá symbolizuje klid - proto se také často používá do ložnic.S barvami je spojován také pocit chladu a tepla, protože působí na krevní oběh. Proto je tak důležité rozdělení na teplé a studené barvy. V místnosti vymalované červenou barvou vám stoupne tělesná teplota, v modrém pokoji teplota klesne. Rozdíl ve vnímání může být až sedm stupňů Celsia. To je důsledek energetického záření barev. Na podlahy se proto nejčastěji používají teplé hnědé a béžové odstíny, protože od nohou vnímáme pocit chladu nejintenzivněji. Vedle tepla vyvolávají hnědé odstíny na podlaze také pocit stability.
Pomocí barev je možné prostor také opticky zvětšit, zmenšit či prodloužit. Například tmavý strop sníží výšku místnosti a zároveň zúží prostor, tmavá stěna na konci zkrátí dlouhý pokoj, chladné odstíny modré prodlužují vzdálenost a stěny i strop pak ustupují do pozadí. Použitím jednotné barvy na podlahu všech místností se prostor opticky zvětší, což je důležité zejména u malých bytů. Bílá barva, která v posledních letech ovládla stěny mnoha bytů, je na ústupu.
Barevné nátěry jsou náročnější
Zatímco nedávno zákazníci žádali vymalovat byt co nejbělejší bílou, dnes se bíle maluje už jen strop. Největší poptávka je po alespoň dvou barevných stěnách v teplých odstínech, nejčastěji broskvové, meruňkové a sluníčkově žluté. Namíchat žádaný odstín není jednoduché ani pro zkušené profesionály. V poslední době se proto stále více prosazují již ve výrobě probarvené malby a nátěry nebo barvy připravené na speciálním míchacím stroji ve specializovaných prodejnách. Pokud nemáte konkrétní představu o výběru barvy, pořiďte si vzorkovník barev. K dostání je ve většině obchodů s barvami. Vezměte ho domů a přiložte k nábytku nebo textiliím. Vyberte si jeden či dva odstíny, které se vám líbí nejvíc, a kupte si malé vzorkové kelímky. Obsahují jen malé množství barvy, což vám umožní vyzkoušet zvolený odstín předem přímo v daném prostoru. Vzorek naneste na kousek zdi nebo na čtvrtku, kterou připevněte na zeď. Takto vytvoříte zkušební plochu, na které můžete v klidu posoudit, zda je váš výběr správný. Sledujte barevnost stěny na denním světle, večer i při umělém osvětlení. Vlivem osvětlení se totiž efekt barvy mění.