Dotazníků a různých anket anonymních čtenářů je na internetu celá řada. Zde si ale dovolujeme prezentovat názory našich specialistů, kteří se věnují navrhováním interiérů, staveb a zahrad. Naši specialisté jsou odborníky ve svém oboru , ale každý má jiný druh a nebo formu své specializace, která se jistě zobrazí nejen v jejich dílech, ale i v odpovědích na naše otázky.
Jako první jsme se rozhodli zeptat, na zkušenosti týkající se záclonových tyčí.
Otázka: Co Vás napadne, když se řekne: "Dřevěná záclonová tyč a český interiér?"
Designérka Ing.Šárka Týmová
Dřevěné tyče se mohou zdát už přežitkem, nicméně - představte si na chatě nerezové tyče, nebo dětském pokojíčku, kde je věškerý nábytek dřevěný jen žaluzii? Po letech zaplavování českého trhu jediným možným závěsným systémem - tedy tyčemi, se lidé logicky od nich odvracejí. Přesto jsou stále místa, kde jsou dřevěné tyče skvělým a příjemným doplňkem. Také tomu pomáhají výrobci, kteří doplňují tyto tyče o zajímavé moderní doplňky - hlavně tvar držáků a koncovek. Přestože i já sama dávám přednost jednoduchosti a volím spíše římské rolety, japonské stěny a rolety, ráda použiji např. v dětském pokoji na okno dřevěnou tyč (většinou raději průměr 20mm) a záclonu, nebo závěs. Stejně tak v kuchyni, kde je linka ve stylu rustikálním, je dřevěná tyč vyvažujícím doplňkem. Všeobecně přes ubývající zájem o tento druh výrobku - má jistě dřevěná tyč v českém interieru své stálé místo. Ing.Šárka Týmová - Styltex
Designérka Bronislava Novotná
Nelze pominout nesporné výhody dřevěných tyčí – cenovou dostupnost, jednoduchou instalaci a samozřejmě využití v interierech, kde je vhodná jako doplněk k vybavení. Ovšem málokterý závěsný systém nabízí tolik možností, co se týká způsobů zavěšení a nejrůznějšího aranžování, počínaje standartními kroužky s kdysi tolik oblíbenými žabičkami, dnes spíše s plastovými háčky, přes látková poutka, tunýlky, vazačky a mašličky ( např. do romantických dívčích pokojíčků ) až po moderní narážecí kroužky. A leckdy stačí dostatečně dlouhý pruh materiálu přehozený či namotaný na tu obyčejnou dřevěnou tyč a jaká to může být paráda…. Někdy právě ty jednoduché věci poskytují dostatek prostoru pro uplatnění fantazie a kreativity.
Designér Martin Týma
Můj pohled na dřevěné tyče se týká hlavně praktičnosti. Ze základních nedostatků bych vyzdvihl hlavně jejich tvarovou nestálost.Tedy - tyč instalujete, "obtěžkáte" dekorační látkou a ona se Vám - i na relativně krátkých délkách - prohne. Tento tvar si po čase zapamatuje, tudíž zůstane prohlá a nic s ní neuděláte. Dalším prohřeškem je často špatná kluznost kroužků po tyči a dále nemožnost překlenout délku větší než 220cm bez středového upevnění. Tím se limituje stahování k jedné straně. Tyto důvody mi v jádru stačí pro skutečnost, že dřevěné tyče v interiéru nepoužívám anebo velmi zřídka. Martin Týma
Designérka Ivana Štrejlová
Dřevěné záclonové tyče? Do moderních interiérů se dnes "klasická" dřevěná tyč opravdu příliš nehodí. Ale představte si -penzion v horách,který bude sladěn v dřevěném horském stylu.Tam prostě dřevěná tyč patří. Pokud by šlo o kombinaci dřevo-kov,tak tyto tyče najdou uplatnění v honosnějších interiérech a vypadají velice dobře. Ivana Štrejlová - Praha
Designérka Ing.Lucie Kunovská
Dřevěné tyče rádi používáme tam, kde interiéru dominuje dřevo- nábytek, podlaha a je očekáván matný, těžší vzhled závěsů nebo šál s portami.
Používáme jak tyče s kroužky – do 2.4m, tak s drážkou a jezdci pro delší rozměry, aby bylo možno přes nosníky s materiálem projíždět. V cenovém rozptylu máme na prodejně dřevěné tyče a dvoj-tyče jako jednu z levných variant zavěšení záclon a závěsů, což v našem regionu s vysokou nezaměstnaností je vyhledáváno. Pokud ale porovnávám prodej z hlediska zakázek, tak nyní převažují interiéry, kde je nábytek s vysokým leskem, sklo, chrom…vše, co zvětšuje prostor a tam dřevěné tyče nepatří. Řídíme se pravidlem podobných věcí – studený, vzdušný lesk k lesku ( pak materiály: lehounké, průsvitné organzy, lesklé tafty, lurexové výšivky, flitry,skleněné korálky, perly) a hedvábný teplý mat k matu ( přírodní a matné materiály). Takže závěrem bych chtěla říct, že dřevo i v tyčích má svoje uplatnění a místo na trhu.
Architekt Ing.Karel Smejkal, Ph.D.
Domnívám se, že dřevěné záclonové tyče mají v současné nabídce obrovskou konkurenci v podobě různých druhů kolejnic a garnyží. Zároveň se stává moderní kov, který dřevo vytlačil dokonce i tam, kde by se dřevěné tyče hodily. Honosné interiéry se často pyšní kovanými tyčemi, které svou často černou barvou úspěšně doplňují dřevěné prvky interiéru. Dřevěné tyče patří k levnějšímu sortimentu a mnohdy jsou k dostání prakticky v každém supermarketu. Ing.Karel Smejkal, Ph.D.
Designérka Jana Součková
Můj názor na dřevěné tyče je, že mají své nejlepší období již za sebou, jelikož jako jeden z mála garnyžových systémů byl dostupný již před revolucí. Jejich použití je omezené. Slabší dřevěné tyče, o průměru 16 a 20 mm, mají při delším rozměru tendenci se prohýbat. Také výběr koncovek je značně omezený. Na druhou stranu jsou interiery, s menšími rozměry oken a klasickým nebo rustikálním nábytkem, kde při minimálních cenových nákladech tyto dřevěné tyče svoji fukci dobře plní. Jana Součková - Ganet dekorace, Liberec
Designérka Marcela Findeisová
Dřevěné tyče používám tam, kde to vyžaduje interier. V tom případě,se snažím použít pokud možno,co nejkvalitnější výrobek.Zpravidla to bývá tyč exklusiv. Nevíhoda tohoto výrobku je v tom, že má omezený počet barevností, tak je někdy nutné, obědnat v přírodním provedení a nechat namořit u nábytkářů. Tento postup je časově i finančně náročnější. Dále používám do dětských zařízení a pokojíčků garnyže s dětským motivem, především barevné komponenty, příkladně Motiva a pro mládež tyč Disko.
Designérka Olga Říhová
Dřevěné tyče v interiéru: I když je již český trh jimi nasycen,přeci jen se montují do některých interiérů,například do selské jizby si nedovedu představit nerez nebo kovové tyče,buď použijeme právě zmíněné tyče,které se mimochodem vyrábí v různých průměrech,v klasickém 28mm,nebo 20mm,ale i 16mm.Pokud jsou okna menších rozměrů,určitě použijeme slabší průměr tyče.
Designér Jan Markup
Dřevěné tyče mají v dnešní době svoje uplatnění v podkrovních místnostech. Především tam, kde jsou dřevěné stropy a trámy. Výhodou dřevěných tyčí je jejich malá hmotnost a tím nejsou zátěží pro uchycení. Další nespornou výhodou je nízká pořizovací cena. Dřevěné tyče v kombinaci s kovem se dají úspěšně použít i v modernějším interiéru. Nesmíme zapomenout na velké využití v chatách a chalupách. Nádherné jsou v penzionech a stylových hotelech třeba na horách. S přáním krásného dne Jana a Jan Markupovi
Zahradní architekt Ing.Jakub Výšek
Dřevo je mezi materiály klasikou, která z interiérových trendů nejspíš nikdy nevymizí. Stále častěji jsme svědky toho, jak se designéři inspirují přírodou a tvoří z přirozených materiálů. Dřevěná garnýž proto může být jistě dobrou volbou, záleží však na jejím provedení. Surovým dřevěným tyčím s kudrlinkami na koncích a plastovými háčky, pro které si v ještě nedávných dobách jezdily desítky lidí na trhy do zahraničí, už nejspíš odzvonilo. Tedy v případě, že je nechceme zamaskovat těžkými závěsy. Naopak dnes si lze pořídit originální garnýž, která se může, bez nadsázky, stát dominantou pokoje. I zdánlivě tak nevýrazný prvek totiž neunikl pozornosti designérů, a tak si lze vybírat z nejrůznějších materiálových kombinací a hlavně tvarů. I obyčejná dřevěná garnýž se tak mění z nutného doplňku v zajímavý interiérový prvek. Snad je to jako odpověď od zahradníka v použitelné. :-)