Vlastní postel je místem, kde obvykle strávíme zhruba třetinu dne. Hledáme zde odpočinek, potěšení a úlevu. Proto je velmi důležité vybrat si nejen pěkné povlečení, ale také zdravotně vhodný polštář a přikrývku.
Pod jednou peřinou?
Tradice v České republice ještě nedávno říkala, že každý má mít svou vlastní peřinu. Dnes se ale už i u nás můžeme setkat s partnerskými přikrývkami, které mají řadu praktických výhod. Přikrývky pro dvě osoby jsou dostupné ve velikosti 200 x 200 cm i v prodloužené délce 220 x 240. Varianta jedné velké přikrývky je dokonce ekonomičtější, pokud si spočítáme i nákup povlečení na ni.
Přikrývky pro jednu osobu mají rozměr 140 x 200, prodloužená varianta je o 20 cm delší. České polštáře mají obvykle velikost 70 x 90 cm, to ale není zdaleka jediný rozměr dostupný na trhu. Prodejci mají ve své nabídce i polštáře 50 x 70 cm, 50 x 60 cm nebo čtvercové 65 x 65 cm a 80 x 80 cm. Lékaři doporučují spíše polštáře menších rozměrů, které nezasahují pod záda, a nejlépe ergonomicky tvarované.
Nejdůležitější faktory: zdravotní nezávadnost a snadná údržba.
Nákup nových přikrývek a polštářů je určitě investice, která by měla být dobře promyšlená. Většinou se však nevyplatí řídit se při výběru pouze cenou. Nejlevnější výrobky se mohou stát již po několika vypráních nepoužitelné a jejich výměna je tak mnohem častější než u přikrývek z kvalitních materiálů. Uživatelé dnes hledají i informace, jestli výrobek splňuje přísné evropské standardy kvality a jestli při jejich výrobě nedochází k zatěžování životního prostředí.
Zaklínadlem moderní doby jsou alergie a zvláště pro alergiky je proto potřeba vybírat velmi pečlivě mezi výplněmi přikrývek a polštářů. Dnes je již velmi dobrý výběr mezi přírodními a umělými vlákny. Už zdaleka neplatí, že pouze umělé vlákno splňuje požadavky alergiků. I výplně z přírodních vláken dnes totiž umí výrobci ošetřit speciálními látkami zajišťujícími ochranu před roztoči.
Přikrývky a polštáře plněné umělými vlákny si získaly mnoho příznivců zejména pro jejich úžasnou lehkost, jemnost a hřejivost. Jednou z největších výhod bývá možnost častějšího a snadnějšího praní. I když i polštáře a přikrývky z přírodních vláken je již dnes také možné snadno udržovat praním v pračce a sušením v sušičce. Je však třeba mít tyto domácí spotřebiče dostatečné veliké.
Dokonalé vysušení je nezbytné, při nedostatečném vysušení by vnitřní výplň mohla začít plesnivět. Můžeme je sušit v sušičce, zde odborníci doporučují přidat tři tenisové míčky, které náplň během sušícího procesu načechrají.
Polštáře a přikrývky se doporučuje každý den protřepat, alespoň jednou za sezónu větrat a jedenkrát ročně prát. Polštáře by se měly prát ještě častěji. Pro polštáře se doporučuje používat chrániče na polštáře a měnit často povlaky, tak aby vnější látka zůstala dlouho čistá.
Nejčastější výplňové materiály na českém trhu:
Duté polyesterové vlákno: Duté vlákno je syntetický výplňový materiál vyvinutý moderními technologiemi jako náhrada přírodních vláken. Je velmi lehký, má tvarovou paměť a jeho výhodou je zejména snadná údržba praním a delší životnost. Tím, že je vlákno duté, získává izolační vlastnosti. Polyesterové vlákno nemají rádi roztoči a tím je eliminován výskyt alergenů
Silikonizované vlákno: Dosahuje o něco vyšší kvality než duté polyesterové vlákno díky nanesení tenké vrstvy silikonu na polyesterová vlákna. To přináší efekt extrémní měkkosti, takže přikrývka přilehne těsně k tělu.
Mikrovlákno: Mikrovlákno je naprostou novinkou ve výplních, které bylo vyvinuto revoluční technologií tak, aby mělo prakticky identické užitné vlastnosti jako přírodní vlákna. Vyznačují se výjimečnou měkkostí, která je dána použitím ultra jemných, krátkých a pružných vláken. Polštáře a přikrývky plněné těmito vlákny se jednoduše načechrají stejně jako péřové.
Do skupiny přírodních vláken patří zejména peří: Peří je stále oblíbeným materiálem používaným pro výplň polštářů a přikrývek a díky moderním ošetřujícím prostředkům si je dnes můžou dopřát i alergici.
Prachové peří je velmi měkké, lehké a příjemné na dotek. Má jednak výbornou schopnost absorbovat vlhkost těla během spánku a odvádět jí od těla, což syntetická vlákna nedokážou, a také velmi dobré termoizolační vlastnosti. Kvalitu přikrývky udává hodnota nosnosti (čím vyšší číslo, tím lépe) a také poměr mezi praporovým a prachovým peřím (čím vyšší procento prachového peří, tím je přikrývka měkčí). Při správné údržbě a ošetřování poskytuje péřová přikrývka velmi dlouhou životnost.
Kvalitu zvyšuje prošití
Důležitým ukazatelem kvality přikrývky je také její prošití. Velmi praktické je kazetové prošití do malých čtverců nebo do pruhů na šířku přikrývky. Tímto způsobem zůstane peří, či jiný typ výplně, rovnoměrně rozdělené po celé přikrývce a nestane se, že by se náplň během spánku sesypala dolů.
Vrchní materiály
Pro vrchní materiál používaný pro přikrývky a polštáře je nejvhodnější 100% bavlna či ještě příjemnější a kvalitnější je bavlněný perkál.
Nastal vhodný čas na výměnu přikrývky a polštáře? Odpověď je v těchto otázkách:
- Je polštář starší než 3 roky a přikrývka starší než 5 let?
- Je vnější látka polštáře nebo přikrývky nažloutlá nebo poskvrněná?
- Bez zátěže zůstává polštář rovný? Je uvnitř hrudkovitý?
- Je přikrývka těžší, méně nadýchaná a teplá a její výplň nerovnoměrně rozložená, než jak tomu bylo dříve?
V závislosti na častosti používání a počtu praní je životnost polštáře přibližně dva až tři roky, a přikrývky kolem pěti let. Po uplynutí tohoto období ztrácí 25 % své původní kvality. Velmi však závisí na druhu výplně. Ty nejkvalitnější péřové přikrývky a polštáře mohou mít životnost 30 až 40 let. Přikrývky plněné kvalitními umělými vlákny sedm až deset let.
Zdroj: Carré Blanc.cz
Vendi V.
ChytráŽena.cz